,,Felháborodva szembesültünk azzal, hogy az egészségügyi szakdolgozók által várt béremelés nem valósult meg 2023 januárjában!” – így kezdődik a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének szerdai közleménye.
Mint írták: A döntéshozók által célul kitűzött 37 százalékos orvos-szakdolgozói bérarány távolabbra került mint valaha, mert jelenleg a szakdolgozók bére csak 21 százaléka az orvosokénak. Az orvosok január elején megkapták a béremelést, a szakdolgozóké azonban még fél évet csúszik.
A kormány ugyanis korábban kétlépcsős béremelés ígért. Először 2023. júliusában, majd pedig 2024 márciusában. Lengyel Tibor a szövetség alelnöke Híradónknak azt mondta, a kormányzat elé került átalakításról szóló előterjesztés eredetileg 27 százalékos bérarányt tartalmazott.
Idén január elsejével ugye az orvosok megkapták az újabb béremelést, és ez az arány esett le 21 százalékra. Tudni kell, hogy már a 27 százalék is Európai Uniós átlagban az utolsó volt, tehát a legnagyobb különbség orvos és szakdolgozói bérarányban, és ez most még nagyobb lett
– magyarázta Lengyel Tibor, hozzátéve, hogy a munkavállalók képviseleteinek nincs lehetőségük megfelelően kommunikálni a döntéshozókkal, az elmaradás pedig semmiképp sem lehet előremutató az ágazatban.
Semmiképp sem pozitív ez az elmaradás, tehát továbbra is a szakdolgozók még inkább azt érezhetik, hogy az ő munkájuk kevésbé értékes, mint az orvosoké, holott ez egyáltalán nem így van. Maga az Orvosi Kamara is többször kifejtette, hogy a szakdolgozók munkája elengedhetetlen, nagyon fontos
– mondta Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke. A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke attól tart, hogy a halasztott béremelés miatt újabb létszámvesztést szenved el az ágazat. Soós Adrianna szerint körülbelül 20-30 ezer szakdolgozó hiányzik a rendszerből.
A lakosságnak egy jelentős része van abban az életkorban, amikor sokkal több beavatkozás kell és maga a gyógyítás is abba az irányba megy, több ember kell a diagnózisok megállapításához, nagyon sok esetben a beavatkozásokhoz is, ez azonban csak úgy fog megtörténni, hogy ha jelentősen emelik a szakdolgozóknak a bérét
– vélekedett a szakszervezet elnöke. Soós Adrianna szerint a kapacitást már nem lehet tovább bővíteni többletmunkával. Sok szakdolgozó ugyanis már most, kötelezően teljesítendő 174 óra helyett, mintegy 240-280 órát dolgozik egy hónapban.