Már fogalmazzák tagjaiknak az önkéntes nyugdíjpénztárak a tavalyi évről szóló számlaegyenleg értesítőket. Nem lesz benne öröm: a pénztárak többsége veszteséget szenvedett el. A hajdani aktívak között is vannak persze, akiket nem érint az önkéntes nyugdíjpénztári tagság – vélekedtek az Híradónk által a Moszkva téren megkérdezett emberek.
Egyesek szerint régebben még nem volt ilyen, egy másik nő szerint pedig, bár volt, de ő nem volt benne. A Bank360 számításai szerint 2022-ben nem volt olyan nyugdíjpénztári alap, amelyik infláció feletti hozamot ért volna el.
Sőt, a legkevésbé kockázatosak kivételével minden portfólió mínuszban zárt. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke, Nagy Csaba azonban arra is emlékeztet, hogy korábban is voltak már kiugróan rossz évek a pénztáraknál.
Mínusz 5-8 százalék körüli átlaghozamot lehet a piac egészére mondani, még nincsenek meg a végső számaink, ez csak egy becslés. Azt kérjük mindenkitől, hogy higgadtan döntsön. Gondolják meg! Szabad-e hozzányúlni a portfóliókhoz most, mert ha hozzányúlnak, akkor ténylegesen el fogják szenvedni az árfolyamveszteséget, és akkor veszteséget realizálnak
– mondta Nagy Csaba. Az önkéntes pénztárak a befizetések nagyjából kétharmadát állampapírba fektetik, de vásárolnak befektetési jegyet, vállalati kötvényt és részvényt is. Ezek többségének árfolyama csökkent a tavalyi évben. Az egyéni számlákon levő pénzt pedig még az infláció is kikezdte.
,,Annak idején a cég kötelezett minket rá, beléptünk, ez volt 2008? 2007? – mondta egy férfi. Mást hiába kötelezett, nem lépett be. ,,Biztos, hogy nem, mert örült neki, mert veszteséggel szállt volna ki belőle” – tette hozzá egy nő. A nyugdíj célú megtakarításokat a hosszú távú öngondoskodási formák közé sorolja a Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője.
Egy évnek az esetleges negatív adataiból nem érdemes hosszú távú következtetéseket levonni, Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője szerint 10-15 éves távon a pénztárak infláció feletti hozama 2-4 százalék.
Mindig egy nagyon jó visszapattanást láttunk, 2008-ban volt ilyen helyzet, 2018-ban, az ezt követő évben egy nagyon jó, kiváló hozammal zártak a pénztárak, tehát azt gondolom, hogy van tér a pénztárak növekedése előtt
– magyarázta Binder István. A 2022-ben a háború éreztette hatását a hozamok terén. Az azt megelőző két évben a koronavírus-járvány befolyásolta a pénztárak teljesítményét.