Azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy ilyen alapítványok tartanak fenn egy friss döntés szerint nem kaphatnak támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból. A pénz kezelésével megbízott nemzeti hatóságokat december végén levélben értesítették az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai – közölte a Népszava.
Mint a lap megtudta, a tiltás a 2022. december 15. után elbírált pályázatokra vonatkozik.
Mint ismert, hazánkban összesen 21 alapítványi egyetem működik, köztük olyan intézményekkel, mint a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem. Ezeknek a felsőoktatási intézmények jelentős támogatásokban részesületek egészen mostanáig Brüsszel által.
Az Európai Bizottság nyilvántartásai szerint 2020-ban több mint 22 ezer magyar vett részt az Erasmus+ külföldi csereprogramjaiban a felsőoktatás, a szakképzés, az iskolai oktatás, a felnőttképzés területén, amit az EU 40,45 millió euróval támogatott – írja a lap.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei tavaly december 15-én hozták meg a közösségi finanszírozás leállításáról szóló döntést. Valamint azt is elfogadták, hogy az Unió nem köthet új pénzügyi megállapodást a 2021-es magyar törvény alapján létrehozott közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal, illetve az ilyen alapítvány fenntartásába került jogi személlyel.
A döntés a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Európai Bizottság, illetve a pénzalapokat kezelő nemzeti hatóságok 2022. december 15-ike után nem köthetnek finanszírozási megállapodást a határozatban kiemelt intézményekkel.