Végné Faddi Andrea kálváriája 2013-ban kezdődött. Csípőfájdalmai miatt orvoshoz fordult, de nem találtak nála semmit. Hat évvel később – mikor már az ülés és a járás is nehezen ment – kezelőorvosa lumbágót diagnosztizált, a fájdalmai azonban nem múltak el.
Magánúton végeztetett el vizsgálatokat, csináltak neki CT-t és MR-t is. Ekkor már kiderült, hogy mindkét oldalon erős kopása van, ezért 2019 januárjában csípőprotézis-műtétre jelentkezett. „Akkor voltam a 943., és kérdeztem a műtéti koordinátort, hogy most 942-nek le kell mennie előttem, míg sorra kerülök? Mondta, hogy ez nem így van” – idézte fel a nő.
Andrea közgazdászként végzett, számtalan könyvet írt. A versenyszférát azonban huszonhárom és fél évvel ezelőtt azért hagyta el, hogy taníthasson. Egy mozgásjavító iskolában kerekesszékeseket oktatott, egészen addig, amíg fájdalma nem vált elviselhetetlenné. Sokat várt a műtétre, és végül elveszítette a munkáját.
Az egykori pedagógus Híradónknak azt mondta, egy év várakozás után sem történt semmi, ezért ismét felkereste a kórházat, akkor már alig tudott járni. Már akkor rebesgették, hogy van, aki két-három évet is vár.
Úgy érezte, biztosan nem bírja ki addig, ezért a családdal közösen összegyűjtötték a 2,5 millió forintos műtét árát, és 2021-ben magánúton – ahol csak három hónap volt a várakozási idő – megműtötték.
„És több, mint egy évre rá, 2022 májusában hívott fel a műtéti koordinátor, hogy akkor elvégeznék a műtétet” – tette hozzá.
Azaz csaknem három és fél évvel az első időpont igénylése után, és kilenc évvel az első fájdalom jelentkezését követően. Andrea drága árat fizetett a várakozásért, és most sincs túl jól: a lakását nem tudja elhagyni, a közalkalmazotti státuszát elveszítette, így nem tud visszamenni tanítani. Az öregségi nyugdíjig még két éve lenne.
Addig is – mivel nem százalékolták le – marad a havi 51 ezer forintos rehabilitációs járadék. Az egykori pedagógus azonban nem csak emiatt aggódik. Közeli hozzátartozója egy éve szívbillentyű műtétre vár. Erre a beavatkozásra rajta kívül 368-an várnak.