Itthon

Háziorvos az új ügyeleti rendszerről: nem csak az orvosokról van szó, hanem elsősorban a páciensekről

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
MajkaVitézy DávidNagy Márton, miniszterholttest
Hirdetés
Hirdetés

Nem ismerik a részleteket a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakításával kapcsolatban az érintettek - erről beszélt több háziorvos is híradóknak. Komáromi Zoltán, a DK egészségügyi árnyékminisztere írásbeli kérdéssel fordult a belügyminiszterhez. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

2021 nyarán vezették be Hajdú-Bihar megyében kísérleti jelleggel az új ügyeleti rendszert, amelyet az Országos Mentőszolgálat koordinál. Most ezt a rendszert terjesztik ki Budapest kivételével az egész országra. E szerint az ügyeleti ellátásban hétköznap délután 4-től este 10-ig, hétvégén és ünnepnapokon pedig 8-14 óra között a háziorvosok, nővérek dolgoznak majd. A betegnek a mentők diszpécserszolgálatán kell bejelentkeznie.

A bogyiszlói háziorvos szerint hasznos lehet az átalakítás. Szabó Gábor a hajdú-bihari tapasztalatokról beszélt stábunknak.

„Olyan tapasztalatokkal zárult tanulmány, hogy az ügyeleti ellátás, ügyeleti terhelés 90-95 százaléka 16-22 óra közöttt lezajlik hétvégén pedig 8 és 14-15 óra között megtörténik. Az ezen kívüli időszakok, azok általában mentési feladatok” – fogalmazott Szabó Gábor, háziorvos.

Mint mondta, eddig egy háziorvos hétköznap akár 32 órázott is, hétvégén pedig 24 órázott. Az egyik pécsi háziorvos ugyanakkor a részletekre lenne kíváncsi.

„Személyesen számomra az a legfontosabb kihívás, hogy óraszámban mennyire leszek megterhelve, ezért mennyi pénzt kapok, és más pedig hogy milyen körülmények között kell ezt lebonyolítani mert ez nem mindegy” – vélekedett Szabó András, háziorvos.

Póta György, házi gyermekorvos szerint Budapesten ez a rendszer nem működne, mert a betegek megszokták reggel 8-tól este 8-ig tartó rendelési időt, ez viszont az új ügyeleti rendszer miatt megváltozik, és csak délután négy óráig tart.

„Nem csak az orvosokról van szó, hanem elsősorban a páciensekről. Gondoljon most minden olyan dolgozóra, aki fix munkaidőben dolgozik, aki reggel 8-tól mondjuk délután 5-ig dolgozik. Ez azt jelenti, ha nem akut betegsége van, hanem valamilyen krónikus problémája, vagy szeretne konzultálni a háziorvosával, ezt csak szabadság terhére tudja megtenni” – fogalmazott Póta György.

A DK egészségügyi árnyékminisztere többek közt arról beszélt híradónknak, hogy amikor kiderült, hogy átalakítják az ügyeleti rendszert, ők azt javasolták, legyen ennek kapcsán egy médiakampány, hogy a lakosság is megismerhesse a változásokat.

Komáromi Zoltán írásbeli kérdést tett fel a belügyminiszternek, amelyben azt kéri, hogy Pintér Sándor számoljon be az eddigi tapasztalatokról, és mondja el a változtatással kapcsolatos konkrétumokat.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek