Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

2018-ban a Fidesz egy két-, sőt hárompólusú ellenzéket vert meg: az akkori ellenzék legnagyobb pártja, a Vona Gábor vezette Jobbik egyedül ért el közel 20 százalékos listás eredményt, a felemás módon összefogott MSZP, Párbeszéd és DK az egyéni jelöltek tekintetében koordináltan indult, de két külön (MSZP-P- és DK-) listán. A 2018-as Fidesz-kétharmadra változatos magyarázatok születtek,…

Hirdetés

Társadalmi többségbe került a Fidesz

2018-ban a Jobbik, az MSZP, a DK, az LMP, a Momentum és a Párbeszéd kicsivel több listás szavazatot kapott, mint a Fidesz, azonban – és ezt a Mi Hazánk Mozgalom mostani eredménye mutatja – a 2018-as ellenzéki pártok bázisa nem volt automatikusan összeadható – a 2018-as egymilliós Jobbik-tábor jelentős, mondhatni döntő része biztosan leszakadt az ellenzéki táborról.

A hatpárti ellenzék 2022-ben Magyarországon közel 900 ezerrel, a határon túli szavazatokkal együtt több mint egymillióval kevesebb szavazatot kapott a Fidesznél, és Magyarország területén 440 ezerrel kevesebb listás szavazatot kapott, mint a hat párt külön-külön 2018-ban. 

Narancsszínű vidék, ellenzéki Budapest

A Fidesz 2018-ban úgy szerzett parlamenti kétharmadot, hogy listás szavazói szűk kisebbségben voltak a nem-fideszes szavazókhoz képest (itthon 47,4, a határon túli szavazatokkal 49,6 százaléknyian voltak). Ehhez képes – országgyűlési választáson 2010 óta most először – 2022-ben a Fidesz társadalmi – tehát nem pusztán parlamenti – többséget szerzett (listán itthon 52,1, összességében 54,1%), és ha a Fidesz és a Mi Hazánk szavazatait összeadjuk, akkor egészen nyomasztó jobboldali fölényt látunk (listán itthon 58,3, határon túli szavazatokkal együtt több mint 60%). 

A Fidesz néhány budapesti választókerületben (kivétel nélkül a pesti oldalon) megszorongatta a baloldalt, és elvitte a XVII. kerületet, valamint egész Pest megyét, beleértve a teljes agglomerációt is. Eközben az ellenzék alig néhány vidéki választókerületben rúgott labdába (Pécsen és Szegeden). 

A Fidesz 2018 utáni erősödésének – erről itt írtunk korábban –  már voltak jelei. Erre utalt a 2019-es EP-választás 50 százalék fölötti fideszes eredménye, majd önkormányzati választás megyei listás eredménye is, csak a fővárosi és megyei jogú városi ellenzéki részsikerek akkor ezt elhomályosították. 

Brutális válság után győzött a Fidesz

Orbán Viktor és pártja egy súlyos közegészségügyi és ebből adódó gazdasági válság után, egy, a szomszédban zajló háború és az az által keltett bizonytalanság kellős közepén aratott elsöprő győzelmet. Hogy ebben mekkora szerepe volt magának az orosz-ukrán háborúnak és az arra adott fideszes és ellenzéki válaszoknak, azzal külön cikkben foglalkozunk. Ahogy azzal is, hogy ha lehet, őszre még komolyabb gazdasági-társadalmi válsággal kénytelen szembenézni az ország.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek