Elfogadta szerdán a parlament az egészségügy átalakításáról szóló törvényt. ((GRAFIKA)) Január elsejétől az ügyeletet – Budapest és a fogorvosi ügyeletek kivételével – este tíz után az Országos Mentőszolgálat látja el. Változik a kórházak feladatmegosztása is, sürgősségi ellátásért ezentúl a vármegyei kórházakig kell utazni, illetve 2028-ig megszűnnek az 1200 fő alatti háziorvosi praxisok is.
A Magyar Orvosi Kamara szerint a reformterv néhány eleme az ellátásbiztonságot és az orvosok közellátásban maradását is veszélyezteti. Ezt támasztja alá felmérésük.
4500 orvos pedig letétbe helyezné felmondását, 6800-an az önként vállalt túlmunka szerződéseikről állították ugyanezt. Azaz, a 40 ezer magyar orvos mintegy 20 százaléka elégedetlen a törvénnyel.
A Kamara úgy látja, a törvény növeli a bizonytalanságot és kiszolgáltatott helyzetbe sodorja a dolgozókat.
„Például bármikor a megyén belül bármely másik pontra, akár másfél óra utazásnyira tovább vezényelhetik, áttehetik hosszabb időre, cserében a beteg ebben az esetben, aki a megszokott orvosát keresheti a megszokott helyen, nem fogja megtalálni” – fogalmazott Svéd Tamás a Magyar Orvosi Kamara titkára.
Rékassy Balázs, orvos, egészségügyi közgazdász azt mondta, egy ilyen helyzet az orvosok és a betegek zöménél felháborodást kelthet, ami a magán-egészségügyi ellátás felé terelheti őket, ugyanakkor túlzónak és korainak tartja a kamara felháborodását.
„Az átalakításokra én azt gondolom, hogy szükség van. Az orvos kollégáknak is tisztába kell azzal lenni, hogy alapvetően modernizálni kell ezt az egészségügyet, viszont az államnak is fel kell fognia azt, hogy ilyen kevés pénzből nem lehet működtetni jó színvonalú egészségügyi ellátást” – fogalmazott Rékassy.
A DK-s Komáromi Zoltánt aggasztja, hogy több, mint hatezren nem írnák alá az önként vállat túlórát, ugyanis, ha csak a kórházi dolgozók fele nem megy ebbe bele, az óriási gondot okozna. Szerinte ez azt jelentheti, hogy nem fogják kiállítani a kórházak az ügyeletes létszámot. „Emiatt ügyeletek fognak bezárni, egyes osztályok zárhatnak be, és erre semmilyen ötlete nincs a kormánynak” – mondta.
A Kamara azt kéri a köztársasági elnöktől, küldje vissza a parlamentnek a törvényt, hogy valós szakmai konszenzuson alapuló törvény szülessen. Közben 2023-ra országos küldöttgyűlést hívtak össze, ahol az orvosok tiltakozó akciójáról állapodhatnak meg.