Itthon

Országszerte folytatódnak a tiltakozások az oktatás helyzete miatt

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
SzijjártóLázár Jánoskarácsony gergelyférfi
Hirdetés
Hirdetés

Országszerte folytatódtak a tiltakozások a pedagógusok elbocsátása miatt. A múlt hét közepe óta már több mint 90 iskola dolgozói kezdtek munkabeszüntetésbe, ami több mint 900 tanárt jelent – közölte a Tanárok a Tanárokért Facebook-oldala. A Karinthy Frigyes Gimnázium hat kirúgott pedagógusát közben díszpolgári címmel és pénzbeli támogatással kártalanítaná a 18. kerület. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

Tiltakoztak a diákok a Belügyminisztérium előtt hétfőn. Azért kísérték el tanáraikat, hogy átadják levelüket Pintér Sándor belügyminiszternek és Maruzsa Zoltán államtitkárnak. A miniszter az átvétel helyett inkább elhajtott. 
Levelükben a kölcseys tanárok párbeszédre hívták a politikusokat. „Abban reménykedünk, hogy ha állampolgárként szabályos keretek között próbálunk hozzá fordulni, akkor talán mégiscsak hajlandó lesz párbeszédet folytatni azokkal a pedagógusokkal, akiket elvileg ő képvisel” – mondta Tasi Katalin a gimnázium egyik tanára.

A BM eddig nem kezdett tárgyalásokat. Viszont egy Krétás kérdőívben például arról kérdezi a szülőket, mit szólnak ahhoz, hogy a diákokat politikai célokra használják fel. A Kölcsey egyik diákja azonban úgy véli, a kérdés csak manipuláció. „A legtöbbünk már felnőtt és tudjuk pontosan, hogy mi történik. Úgyhogy nem érzem igaznak ezt az állítást” – fogalmazott.

Múlt hét szerda óta diákok és civilek együttesen virrasztanak tiltakozásként. Híradónknak azt mondták, sok támogatást kaptak (például sátrakat), hogy végre tudják hajtani az akciót.

Pécsen is voltak demonstráló diákok. „Ők egész napra szerveztek ülősztrájkot, folyamatosan váltva egymást. Így összesen azt gondoljuk, hogy több száz diák vett részt ebben a tiltakozásban” – mondta el híradónknak Almásiné Balatinácz Éva, a Janus Pannonius Gimnázium magyar tanára.

A Történelemtanárok Egylete korábban petíciót indított, melyben a kirúgott tanárok visszavételét követelik. Több mint tíz civil szervezet csatlakozott és jelenleg 17 ezernél tart a petíciót aláírók száma, amely folyamatosan növekszik. Egyelőre azonban ők sem kaptak érdemi választ.

Közben a XVIII. kerület úgy döntött, hogy a december elsején a Karinthy Frigyes Gimnáziumból elbocsátott tanárokat fejenként egymillió forinttal kárpótolná, illetve díszpolgári címet adományoz az intézménynek. „A fideszes kollégák nem voltak hajlandóak részt venni a szavazásban, viszont a Karinthy Gimnázium díszpolgárságát ők is megszavazták” – mondta el híradónknak Szaniszló Sándor, kerületi polgármester.

Híradónk megkeresésére a Belügyminisztérium írásban válaszolt: az elmúlt egy évben tizennégyszer tárgyaltak a tiltakozásokat szervező szakszervezetekkel és a jövőben is folytatják az egyeztetést. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek