Az Orvosi Kamara több javaslatát is beépíti a Belügyminisztérium az egészségügyi reformcsomagjába, amiről várhatóan szerdán szavaz majd a parlament. A Belügyminisztérium kérdésünkre azt írta: hármat elfogadtak, kettőt szerintük más jogszabály rendez, egy javaslatukat pedig a tárca nem tudja képviselni.
A minisztérium nem nevezte meg, hogy a kamarának konkrétan mely javaslatait fogadta be. Azt azonban még hozzátették, hogy nincs egyetértés az orvosok bérének teljesítményhez kötött mínusz 20, plusz 40 százalék mértékű változtatásának lehetőségében.
Az Orvosi Kamara nem reagált a megkeresésünkre. Egy belső körlevélben azonban korábban arról írtak, hogy szerintük a törvénymódosítás „a magyar orvosokra akarja ráterhelni az egészségügyi rendszer továbbra is kijavítatlan hibáit.”
Tiltakozásként az is felmerült, hogy lépjen fel közösen az orvostársadalom, amivel a rezidensek többsége is egyetértett. A szövetség elnöke, azonban már kitérő választ adott arra, hogy letétbe helyeznék-e felmondásukat, ami ugyancsak felvetődött.
„Legfontosabb kérdések: a szakvizsga felé való ütemezett előrehaladás, hogy ez ne szenvedjen késedelmet, illetve hogy aki az előírtaknak megfelelően halad előre, ahogy korábban mondtam, az ne részesülhessen a bérezés szempontjából sem hátrányokban” – fogalmazott Vámosi Péter, a szövetség elnöke.
Weltner János, sebész úgy véli, „egyéni hősködéseknek, vagy az egyéni visszavonulásoknak semmilyen előre vivő hatása nem tud lenni, ez a mostani tiltakozás ez egy visszajelzés kell, hogy legyen a kormány számára, hogy talán kicsit át kéne szabni a jogszabályt”.
A törvénytervezet egyebek között átalakítaná a háziorvosi rendszert, valamint az ügyeleti ellátást, de átszervezné még a szakrendelőket, a kórházak ápolási részlegeit. Az Orvosi Kamara javaslatait a DK képviselte a bizottságokban.
Szakemberek a törvénytervezet legnagyobb hibájának továbbra is azt tartják, ami hiányzik belőle. Nincs benne szó a finanszírozás megújításáról, a szakdolgozóknak ígért béremelésről, a köz-és magánellátás összefésüléséről, és nem derül ki belőle, hogy a átszervezés nyomán mikorra csökkenhetnek például a várólisták.