Informálisan értesültünk arról, hogy tegnap délután öt órakor egy sajtó-háttérbeszélgetést tartottak a von der Leyen kabinet vezetői és ott ismertették a bizottság álláspontját. Ez szokatlan, merthogy eddig a tárgyalások során mi is és a Bizottság is, tartottuk magunkat ahhoz, hogy amennyiben valami új körülmény merül fel, akkor egymást értesítjük először – mondta el Navracsics Tibor egy mai konferencia után a munkatársunk kérdésére arról, hogy az Európai Bizottság 3000 milliárdos EU-s forrásmegvonásra tesz javaslatot a magyar uniós kohéziós pénzekből, mert nem elégedett a 17 magyar vállalás tejesítésével.
Arról, hogy a miniszter egy konferencián ma azt mondta, jó hír viszont, hogy aláírhatja a kormány még idén a kohéziós és a helyreállítási pénzekről a megállapodásokat a Bizottsággal, itt számoltunk be reggel részletesen.
Arra, hogy kapott-e arról tájékoztatást a magyar kormány, hogy mi a legfőbb kifogása az Európai Bizottságnak a 17 magyar vállalás teljesítését illetően, Navracsics Tibor azzal reagált: “olvasgatjuk a cikkeket, aztán próbáljuk megtalálni, hogy a Bizottság mit kifogásol”.
A kérdésünkre megerősítette: hivatalosan nem kaptak még semmilyen értesítést, “ezért nehéz ehhez viszonyulni”. “Mi azt látjuk a tudósítások alapján, annyi jön ki talán számunkra üzenetként, hogy az az eredeti célkitűzés, amellyel júniusban elkezdtük a munkát – hogy az év végéig megszülessenek és aláírjuk azokat a megállapodásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy az uniós forrásokhoz hozzáférjünk -, ez a célkitűzés még él”.
Navracsics Tibor hangsúlyozta:
“most, ha minden igaz és hinni lehet a tudósításoknak, akkor a Bizottság azt meg fogja erősíteni, hogy az újjáépítési alappal kapcsolatos megállapodást megköthetjük, a kohéziós pénzekhez a hozzáférést biztosító partnerségi megállapodást pedig aláírhatjuk” .
Ha ez megvan, akkor mi elértük az erre az évre tervezett célunkat – tette hozzá a kérdésünkre válaszolva. “Azt megértjük, hogyha magát a teljesítési időszakot, illetve az ehhez kötődő felfüggesztést ők meg akarják hosszabbítani, mert maga az a menetrend, amiben megállapodtunk eleve szeptemberben, az is jövő évi teljesítési pontokat is tűz ki célul – mondta, hozzátéve, hogy például az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban március a határidő.
“Értjük, hogy ez van, de abban bízunk, hogy időarányosan, amikor mindezt is teljesítjük, hozzáférhetünk majd a felfüggesztett pénzekhez is” – jelentette ki Navracsics Tibor a kérdésünkre.
Egyelőre nem kell B-terv
Munkatársunk kérdésére, hogy az ezermilliárdok hiányozni fognak a büdzséből, van-e B-terve a magyar kormánynak, közölte: “Nem kell egyelőre B-terv, nem okoz egyelőre nehézséget, mert az a rész, amit nem tartanak vissza, elégséges arra, hogy az induló projekteket tervezzük, elindítsuk.
A magyar költségvetés már eddig is néhány operatív program tekintetében – például a GINOP TOP – előfinanszírozott már projekteket, tehát ilyen értelemben ez nem okoz semmilyen problémát nálunk – tette hozzá a miniszter.
Jöhet-e Lex Holbusz Tímea?
Arra a kérdésünkre, hogy a sajtóhírek szerint a Bizottság például Holbusz Tímea, az Integritási Hatóság alelnökének a személyét kifogásolja, kész-e korrigálni a kormány, újabb törvénymódosításokkal lehetővé tenni személycserét akár, Navracsics Tibor hangsúlyozta: egy független intézményről van szó, “tehát ezt vegyük figyelembe”. A hatóság vezetőségét, az elnököt és az elnökhelyetteseket egy, az Európai Bizottsággal megállapított, az ő jóváhagyásukat is bíró eljárás keretében választották ki tőlünk független emberek. Volt egy külön szelekciós bizottság. Annak a személyei, akik szintén kölcsönösen elfogadottak voltak a Bizottság részéről is és a kormány részéről is. Ők választották ki ezeket az embereket. Az Állami Számvevőszék elnöke jelölte, a köztársasági elnök nevezte ki, a kormánynak semmi köze nincs ehhez a személyi konstellációhoz ilyen értelemben” – szögezte le Navracsics Tibor.
“Furcsa, hogy a Bizottság a függetlenséget úgy fogja föl, hogy a függetlenség csak akkor él, amikor neki tetsző emberek vannak. De mi ezen nem tudunk segíteni, ez egy független intézmény” – jelentette ki a munkatársunk kérdésére.
Mikor jöhetnek a pénzek?
Hát ha rajtam múlik, akkor holnap – mondta egy másik újságírói kérdésre a miniszter.
Arra, hogy a Bizottság újabb kérése/feltétele eljutott-e hozzájuk, azzal reagált: “Hát, újságcikkeket olvasgatunk és próbáljuk kihüvelyezni, hogy mi a Bizottság álláspontja”.
Pedagógus béremelés?
Arra az újságírói kérdésre, hogy a fejlemények alapján elhárulhat az akadály, hogy tavasszal megtörténjen a pedagógus-béremelés, Navracsics Tibor közölte: “biztos vagyok benne. Valóban, ez a mostani felfüggesztés, ez adott esetben veszélyt is jelenthet. “De én abban bízom, hogy meglesz, nemcsak a megállapodások lesznek meg az év végéig, de a jövő évben az Európai Bizottság már úgy látja, hogy rendben folyik a teljesítés és meg fogjuk kapni az uniós pénzeket” – mondta.
Az atv.hu kérdésére, hogy a pedagógus béremelés 2025-re a 80 százalékát el fogja-e érni a diplomás átlagbérnek, a miniszter azzal reagált: “a megállapodásunk ez. Ha rajunk múlik, igen. Ha a Bizottságon múlik, akkor majd elolvassuk az újságokat”