Ha pedig ezt megszavazzák, Olaf Scholz kancellár a későbbiekben kénytelen lesz az uniós források folyósítása ellen szavazni, ha nem lesznek meggyőzők Magyarország eredményei.
A három német kormánypárt koalíciója arra kéri a kancellárt, hogy „alaposan” vizsgálja meg a jogállamisági eljárásra válaszul hozott magyar reformokat és csak akkor járuljon hozzá az uniós források blokkolásának feloldásához, ha megbizonyosodott róla, hogy azok orvosolják a hosszú ideje fennálló problémákat a magyar demokrácia helyzetével kapcsolatban – áll a Politico által megismert javaslattervezetben.
Ugyanis ha a magyar reformok nem elégségesek, az negatív hatással lehet a helyreállítási alapról szóló megállapodásra is – állítják a német pártok.
Szerintük komoly kétségek vannak azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány a gyakorlatban is meg akarja valósítani ezeket a reformokat, nem csak írásban vállalja őket.
A német képviselők az Európai Bizottságot is felszólítják, hogy biztosítsa a magyar jogállamisági reformok gyakorlati megvalósulását.