Csendes volt kedd délután a pestszentlőrinci Karinthy Frigyes Gimnázium környéke: a tanárok éppen értekezletre készültek. Jelenleg 80 pedagógust foglalkoztat az intézmény. Közülük 35-en a jövő héten munkabeszüntetést tartanak. Csatlakozott hozzájuk a Brassó Utcai Általános Iskola 26 tanára is.
Diákjaik támogatják őket.
„Ez ad a legnagyobb erőt nekünk, hogy mind a szülők, mind a gyerekek messzemenőkig támogatnak minket, és nagyon erős hálót vonnak körénk, és megértették, hogy mi a problémánk”
– jelentette ki Ősi Judit pedagógus.
Problémájukat igyekeznek megoldani a Brüsszelbe érkezett civil szervezetek, tanárok, és diákmozgalmak képviselői is, akik szeretnék tájékoztatni a magyarországi helyzetről az uniós döntés hozókat.
A PDSZ választmányi tagja az egyik megbeszélés után nyilatkozott Híradónknak.
„Ők olyan kérdéseket tettek fel például, hogy vajon mért van az, hogy a diákok ilyen hatalmas mértékben támogatják a pedagógusok mozgalmát, mért van az, hogy a kormány egyhelyben jár, és folyamatosan nem teljesíti azokat a minimális követeléseket, amelyeket a szakszervezetek a sztrájktárgyalásokon benyújtanak”
– fejtette ki Nagy Erzsébet.
Hétfőn az Oktatási Hivatal épülete előtt is nagy volt a készülődés. A pedagógus szakszervezetek képviselői Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárral egyeztettek, ám a megbeszélés végén csalódottan távoztak.
„Semmilyen komolyabb változás nincsen”
– hangzott el Totyik Tamástól, aki úgy véli, az életpályamodell csődöt mondott, a kormány nem tudja fenntartani, és működtetni, mint mondta az többet ártott, mint használt. A PSZ attól tart, hogy ha lesz béremelés, a tanárok nagy árat fizetnek majd érte.
„Azt szeretnénk látni a kormány részérél, hogy a bérrendezést akkor milyen formában fogja elképzelni. Új bértábla lesz-e. Az ütemezésről tegnap szóban beszélt, akkor ezt az ütemezést szeretnénk látni. Szeretnénk látni, hogy a pedagógus átlagbéreket a KSH milyen statisztikája alapján számítja ki, a módszertanát szeretnénk látni ugyanúgy a diplomás átlagkeresetet számítását is” – tette hozzá A PSZ alelnöke.
Kerestük a kormányt, hogy megtudjuk, tervezik-e az új bértábla kialakítását, azt írták:
„A tárca – a rendelkezésre álló forrásoktól jelentősen függő – számos tervezettel rendelkezik a pedagógusok bérének emelésére. A konkrétumokról az érintetteket képviselő szervezetekkel megfelelő időpontban történő egyeztetést és a kormány döntését követően tájékoztatjuk a közvéleményt.”