Alig csökkent a nyomás a hazai napelemes cégeken. Megnőtt a teljesítési idő, nőttek a költségek és nőtt a várakozás is az áramszolgáltatók jóváhagyására.
A napelem konkrét szerelése a kisebb munka, 1-2 nap alatt kivitelezhető. Előtte azonban sok a teendő: több hét a dokumentáció elkészítése, amelyet a kivitelezőnek egyeztetnie kell az áramszolgáltatóval.
A nyári rezsiemelés után jelentkezett az első roham, ez némileg felülírta a már kipróbált terveket. A benyújtott csatlakozási kérelmek száma ugyanis a hat-hétszeresére emelkedett az áramszolgáltatóknál az egyik napelemes cég szerint.
„Sem humán erőforrással, sem pedig informatikai fejlesztéssel ők nem tudnak kiszolgálni. Itt főleg a humán erőforrással van a probléma, mert az egy jelentős probléma, informatikai fejlesztéssel pedig az a probléma, hogy nekik nincsen” – fogalmazott Szálkay Melinda ügyvezető.
A cégek tapasztalata szerint a hivatali ügyintézés fázisai 30 napról 60, sőt 90 napra emelkedtek.
Az újabb roham azután indult meg, hogy a kormány bejelentette: október 31. után megszüntetik az új igénylők számára, hogy a feleslegesen megtermelt energiát visszatáplálják a hálózatba, és cserébe ingyen áramot kapjanak, amikor szükségük van rá.
Vis maior helyzet – mondja a Napelem Szövetség elnöke, aki szerint a határidők kitolódásánál nagyobb gond a visszatáplálás lehetőségének felfüggesztése.
„Ezek sajnos innentől kezdve értelmét vesztették, mert 42 év lesz a megtérülési ideje, számtalan beruházás, például lakásépítések fognak meghiúsulni emiatt, mert nem lehet energetikailag megbízhatóan olyan lakásokat építeni, mint amelyek a BB-s vagy AA-s energetikai hatásfokot el tudnák érni”
– jelentette ki Kiss Ernő.
A szolgáltatók késlekedése azért is meglepő, mert korábban a miniszterelnök is a gázfogyasztásról történő átállást hangsúlyozta.
Ráadásul alapanyaghiány is befolyásolja a napelempiacot: kevés az inverter, vagyis a rendszer motorja.
Híradónk megkeresett áramszolgáltatókat is, hogy megtudjuk, miért nőtt meg a jóváhagyási idő, de nem reagáltak megkeresésünkre.