“A kormány tagjairól a miniszterelnök dönt, amennyiben a kormány szerkezetében változás történik, arról a nyilvánosságot tájékoztatni fogjuk” – ezt közölte kérdéseinkre válaszul a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökség, miután – elsőként – a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) posztolta a Facebookon: Palkovics László technológiai és innovációs miniszter megbizatása november 13-án megszűnik.
https://www.facebook.com/vekehu/posts/pfbid02F21HEnogC91UkNWjU4HWtmosRcupBHF1WX7nGUfcwyaAS2gK6AXuXVYuHiW8xxZ9l
Aztán a Telexen és az Indexen jelentek meg olyan hírek, hogy Palkovics László lemondott, illetve, hogy a lemondásáról szóló hírek terjednek a Technológiai és Ipari Minisztériumban.
Kerestük Palkovics Lászlót, hogy erősítse meg a lemondásáról szóló híreket, de a miniszter eddig nem reagált.
Az Index azt írta, hogy Lantos Csaba közgazdász lehet Palkovics László utóda. Munkatársunk kereste a Richter Gedeon Nyrt. igazgatósági tagját is – aki a 4iG tanácsadó testületének is a tagja – , hogy kapott-e felkérést, de nem reagált.
Előtte Havasi Bertalan azt válaszolta kérdésünkre, hogy “A miniszterelnök úton van Üzbegisztánba; a kormányzati ügyekkel kapcsolatos kérdésekkel kérem, a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez forduljanak”.
A Miniszterelnökség közleményéből nem derül ki egyértelműen, hogy Orbán Viktor már elfogadta Palkovics László lemondását.
A technológiai és ipari miniszter lemondása nem hirtelen felindulásból történt, ezt látszik alátámasztani az is, hogy már munkatársunkhoz kedden érkezett jelzés.
Kormányzati források Palkovics László lemondása kapcsán azt a verziót erősítették meg, hogy a kormányzati strukturában egy pusztán energetikai tárcára vonatkozó elképzelés ötlete vetődött fel, ez verte ki nála a biztosítékot.
Palkovics László portfóliójához jelenleg a következő területek tartoznak: iparügyek, a bányászati ügyek, belgazdaság, az energiapolitika, a környezetvédelem, a körforgásos gazdaságra történő átállás és a termékértéklánc-felügyelete, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási és szolgáltatási díj megállapítása, a hulladékgazdálkodás, a körforgásos gazdasághoz és a hulladékgazdálkodáshoz kapcsolódóan a fenntartható fejlődési feladatok összehangolása, a közlekedés, a víziközmű-szolgáltatás, a nemzeti közműszolgáltatások, a foglalkoztatáspolitika, a felnőttképzés, a társadalmi párbeszéd, valamint a bérpolitikai kérdések. Amennyiben az energetikai hatáskör kikerülne, az egyik legfontosabb területtől kellene az ITM miniszterének megválnia.
Palkovics Lászlónak két hete az MCC-n tartott előadást, akkor “a sajátos mérnök, akadémikus, professzor miniszter életútról” is beszélt. Mint mondta, a legfontosabb a mérnöki lét a számára, “aztán jön a többi”. “Ha az ember mérnök, lehet miniszter is, visszafelé ez már nehezebb dolog lenne” – fogalmazott. Azt is elmondta a hallgatósága előtt, hogy amikor korábban megkérdezték tőle, mire a legbüszkébb, azt mondta, a mérnökségre. “Mert miniszter bárki lehet, mérnök meg az, aki megtanulta”.
Dorkota: Nem kaptam felkérést
A sajtóban Dorkota Lajos, a Mol felügyelőbizottsági tagjának a neve is felvetődött, az esetlegesen új energetikai miniszteri posztra, miután 2020 nyaráig ő volt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke ( MEKH ) elnöke.
Dorokota Lajos az érdeklődésünkre most elmondta: nem tudott arról, hogy Palkovics László lemondott, bár ismeri és jó a nexusuk. “Tény és való, hogy jó a kapcsolatom az energetikai szektor képviselőivel, de nem kaptam felkérést miniszteri posztra”.