Itthon

Mit tesz a gyerekekkel a klímaszorongás, covid-szorongás, háborús szorongás, a kütyük és a magány?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

„Ennyi gyermeköngyilkosság, mint amennyi az utóbbi hónapokban történt Magyarországon, az elmúlt 10 évben nem fordult elő. Egy csomó motiválatlan, jövőkép nélküli kiskorút látunk” – mondja Pászthy Bea gyermekpszichiáter. Szerinte a válságok hatását rendkívül fölerősíti az információdömping, ami rájuk zúdul a kütyükön keresztül. A Hetek cikke.

Hirdetés

Az elmúlt három év különösen nehéz és kegyetlen volt a gyerekek számára, és az, hogy minden információ az interneten, a médián keresztül árad rájuk. Nagyon sokan panaszolják, hogy elment a gyerekkoruk” – számolt be klinikai tapasztalatairól Pászthy Bea gyermekpszichiáter az MCC és az NMHH múlt heti gyermekvédelmi konferenciáján. Minden előadó kihangsúlyozta, hogy a gyerekeknek – különösen 14 éves kor alatt, de azután is – nemcsak az offline, hanem az on­line térben is rendkívüli módon szükségük lenne a szülői törődésre és védelemre, s nagyon igénylik is azt.

Kihívások tengerében

Pászthy Bea kiemelte: mára a pszichiátriai betegségek tartalmi kontextusa megváltozott, médiavezéreltté vált. Ott tartunk, hogy az Amerikai Pszichológiai Társaság a klímaválság lélektani hatásait egy nagyon komoly pszichológiai tünettannak ismerte el. A pszichiáter maga is azt tapasztalta, hogy 2019-ben megugrott azoknak a gyerekkorú pácienseinek a száma, akiknél a klímaválság és a várható világvége miatti szorongás komoly mentális problémákat okoz. Ezt egyértelműen a média gerjeszti, s az a következménye, hogy tizenévesek sokasága érzi ma úgy: nincs hatása a sorsára és jövőjére, nincs hova kirepülnie.

„Aztán jött a Covid, a lezárások időszaka, és tovább nőtt a mentális betegségek száma. Soha ennyi pornográf tartalmat nem néztek a gyerekek, soha nem érkezett ennyi biofű és egyéb drog csomagküldő szolgálattal a családokba” – mondta el a doktornő. „Mikor épp véget ért volna a járvány neheze, kitört az orosz–ukrán háború. A gyerekeknél egy újabb történet jelent meg a terápiáimban, a háborútól, hadba vonulástól való félelem, az atomháborútól való szorongás, a menekülési vágy. S ha mindez nem lett volna elég, 2020 májusában a média már azt is megkérdőjelezte, hogy fiú-e vagy lány. Hirtelen megnőtt a nem valódi gender diszfóriás, de utat kereső kamaszok száma, akik ebben próbálták megtalálni az identitásukat” – fogalmazott Pászthy.

Az Unicef 2022-es adatai szerint a fogyasztói világban minden hetedik gyermek pszichiátriai betegséggel küzd, de a többiek sincsenek túl jól, hiszen a gyerekek 20-25 százaléka olyan mentális kórállapotban van, ami könnyen betegséggé fajulhat. Pászthy Bea figyelmeztetett: tekintve, hogy a felnőttkori pszichiátriai betegségek 75 százaléka már fiatalkorban, a fele pedig gyerekkorban kezdődik, a felnőtteknek nagy a felelősségük ezek felismerésében és orvoslásában.

„Sokan nem érzékelik, hogy micsoda veszélyben vannak a gyerekek. Itt nem pusztán »kütyüzésről« van szó, hanem egy életveszélyes helyzetről, amibe a kütyük belesodorják a gyerekeket – életveszélyes, mert ennyi öngyilkosság, mint ami az elmúlt hónapokban történt Magyarországon gyerekek között, az elmúlt 5-10 évben nem fordult elő” – figyelmeztetett a gyermekpszichiáter.

Tari Annamária pszichológus egyik adata kellően érzékeltette a kiskorúak magára hagyatottságát: eszerint csak minden 10. gyerek kér segítséget felnőttől, ha online bántalmazás éri – azaz 9 esetben nincs felnőtt bizalmasa, akihez fordulhatna. Ennél fogva az NMHH kampányokat szervez, és tájékoztató anyagokat tesz közzé arról, mit tegyen a szülő, pedagógus, gyermek az online inzultusok vagy akár jogsértések esetén – a közérthető anyagok a hatóság honlapján olvashatók.

Részletek a Hetek legfrissebb számában.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek