Az egészségügyi reformjavaslat végleges változata szerint 2028-ig megszüntetnék az 1200 főnél kisebb háziorvosi praxisokat, a körzethatárokról pedig a Országos Kórházi Főigazgatóság dönthetne. Emellett egyetlen állami, a Nemzeti Orvoslaboratóriumi Diagnosztikai Nonprofit Kft.-re bíznák a laborvizsgálatokat, ennek a cégnek a székhelye pedig szintén itt található.
A törvény a béreket is átalakítaná, az alap- és középfokú végzettségűek számára átlagosan 32 százalékos, míg diplomásoknak átlagosan 55 százalékos emelést javasolnak. A centrumkórházak emellett szabadon vezényelhetnék a dolgozókat, a béreket pedig teljesítménytől tennék függővé, így akár 20 százalékkal is csökkenhet az ápolók és orvosok bére.
Soós Adrianna ezt nem tartja elfogadhatónak, és hangsúlyozta: ehhez szerződést is kellene módosítani.
„Az alapbérek visszavétele az csak szerződés módosítással lenne csak lehetséges és az oda vezetne, hogy megint elveszítenénk sok embert az egészségügyből” – mondta a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke.
Pedig már most is sok orvos hiányzik a DK egészségügyi szakpolitikusa szerint. A belügyminisztérium terve szerint a cél az erőforrások racionális elosztása lenne. Komáromi Zoltán ugyanakkor kételkedik a csomagban.
„Nem látom benne azt a koncepciót, hogy ez a rendszer jobban működne, mint ahogy jelenleg működik. A mai rendszernek két hibája van, egyrészt alul finanszírozott , másrészt kevés benne a szakember” – fogalmazott a politikus, háziorvos.
A híradónak nyilatkozó egészségügyi szakember azt mondja, aki szerint a koncentrált ellátásokkal több utazás is járhat.
„Az egészségügyi dolgozók vezényelhetőek lesznek, ha éppen a centrumkórházban van rájuk szükségük akkor ott fognak dolgozni, a szakrendelőben lesz rá szükségük akkor ott fognak dolgozni” – fogalmazott Rékassy Balázs, orvos, egészségügyi közgazdász.
A tervezet emellett tartalmazza azt is, hogy a tartós ápolásra szorulók ellátását, és az ehhez tartozó infrastruktúrát átadnák a szociális szférának, az orvosi ügyelet megszervezését pedig az Országos Mentőszolgálatra bíznák.
Híradónk megkeresésre a mentőszolgálat ezzel kapcsolatban úgy reagált: „Az elmúlt évben bebizonyosodott, hogy az Országos Mentőszolgálat egységes sürgősségi ügyeleti rendszere jól működik Hajdú-Bihar megyében. A program országos kiterjesztéséről egyelőre nem született döntés”.
A Magyar Orvosi Kamara pedig azt közölte Híradónkkal, hogy jelenleg tanulmányozzák az előterjesztést, mivel öt napjuk van arra, hogy írásban megtegyék a szakmai észrevételeket.