Itthon

Nagyobb veszély leselkedhet ránk a kommentszekciókban, mint gondolnánk

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
ónos eső, figyelmeztetés, autódrogdíler
Hirdetés
Hirdetés

„Ukrajna, mint állam nem létezik”; „Ukrajnát egy színi társulat vezeti”;  „Ukrajna genocídiumot követett el az ukrajnai kisebbségek ellen”; „A NATO egy katonai bázist akar létrehozni a Fekete-tengerhez közel” – ilyen és ehhez hasonló hamis állítások terjednek kamu kommentek formájában Facebook-posztok alatt, a hozzászólások pedig egyértelműen kimutathatóan orosz dezinformációs háttérrel rendelkeznek. A jelenséget a Political Capital…

facebook
Hirdetés

A Political Capital olyan nyilvános Facebook-felületeken megjelenő kommenteket vizsgált, amelyek legalább 200-szor, szó szerint ugyanabban a formában jelentek meg valahol. Nem túl valószínű ugyanis, hogy bármilyen koordináció nélkül néhány embernek 200-szor ugyanaz jut eszébe, és ugyanazt is kommenteli mindenhol – hívta fel a figyelmet Krekó arra, hogy már csak ebből is gyanítani lehet, hogy egy szervezett stratégia állhat az ilyen hozzászólások mögött.

A szakértő meglátása szerint összességében nem egy kiemelkedően hatékony módszerről van szó, főleg az olyan országokban tud igazán jól működni, ahol ez a narratíva a „mainstreamből” valamilyen támogatást kap. Magyarországon pedig kap, különben nem hatna érdemben a közvéleményre – tette hozzá Krekó, megjegyezve, hogy sokszor a közmédiából is visszaköszönnek hasonló narratívák, ezért nem meglepő, hogy fogékonyak rá az emberek. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az eredmények alapján feltételezhető, hogy az ilyen típusú kommentek függetlenek a hazai ellenzék és a kormányoldal „trollhadseregétől” is.

Krekó szerint a Facebookon nehéz automatizálni, ezért azt feltételezik, hogy valódi emberek végzik a kommentelést, és az is előfordulhat, hogy egyvalaki akár 40 különböző kamu vagy feltört profil mögé bújva is ír hozzászólásokat, általában olyan posztok alá, amelyek tömegeket érnek el és az orosz-ukrán háborúval kapcsolatosak.

Az Európai Unió egyébként már dolgozik azon, hogy rávegye a közösségi média szolgáltatókat arra, hogy számolják fel az ilyen tevékenységeket, ám Krekó szerint a szolgáltatók egyelőre csak a látszatát keltik annak, hogy ennek eleget tesznek.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek