Itthon

Ha Pintér Sándor elmegy a bizottság ülésére, vajon ott lesz-e az oktatási parlamenti vitán is?

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

A pedagógus tüntetések, sztrájkok és bérkövetelések közepette ma délután rendeznek vitát a közoktatás helyzetéről az Országgyűlésben - kérdés, hogy Pintér Sándor ott lesz-e. Mára a parlamenti rendészeti és honvédelmi bizottságba is kapott ugyanis meghívást a miniszter.

Hirdetés

A forrongó pedagógusokat, akik a következő országos, egységes sztrájknapot november 18-ra hirdették meg – és akik november 22-én, a magyar közoktatás pedig napján demokráciaórákat tartanak majd a diákoknak, mí november 26-ára a Kossuth Lajos térre újabb tüntetést “valódi nemzeti konzultációt” szerveznek az oktatás ügyéről –  Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára november 7-re hívta egyeztetésre a pedagógus szakszervezeteket. De Pintér Sándor belügyminiszter államtitkára volt az is, aki tudatta: november 2-án vitanapot tartanak a parlamentben az oktatás helyzetéről. Ezt az ellenzék kezdeményezte, eredetileg október 28-ra.

A pedagógus szakszervezetek előtte, október 19-én nyílt levelet írtak Orbán Viktor miniszterelnöknek, követelték, hogy  hívják össze a sztrájkbizottságot, tárgyaljon velük a kormány, erről, és hogy milyen uniós forrásból finanszírozható a pedagógus béremelés ebben a cikkünkben részletesen írtunk.

A pedagógusok azonnali 45 százalékos garantált alapilletmény emelést követelnek emelkedjen, a sztrájkjogaik helyreállítását, és hogy a kötelező óraszámuk heti 22 órára csökkenjen.

A pedagógus tiltakozások, sztrájkok intenzitását az sem csökkentette, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter október 13-án egy korábbi Kormányinfón bejelentette, hogy három lépcsőben jelentős béremelést kapnak a pedagógusok, így – az Európai Bizottság felé tett vállalásnak megfelelően – 2025-re a tanárok bére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát, 777 ezer forintot. Viszont csak abban az esetben tartható az a menetrend, hogy 2023-van 21 százalékkal, 2024-ben 25 százalékkal, 2025-ben pedig 30 százalékkal emelik a pedagógusok bérét, ha meglesz Brüsszellel a megállapodás.

Pintérék válasza a Blikknek

Erre hivatkozott a belügyi tárca a Blikknek küldött válaszában a múlt héten. “A kormány már korábban bejelentette béremelési szándékát. Amennyiben megállapodunk Brüsszellel az EU-s forrásokról, a rendszerváltozás óta a legnagyobb pedagógus-béremelés valósul meg Magyarországon”. A Belügyminisztérium a választások óta négy alkalommal egyeztetett a pedagógus-szakszervezetekkel, az érdekképviseletek kérésére folytatódnak a tárgyalások. A béremelésre vonatkozó, az Európai Unió által is elfogadott álláspontot az egyeztetések során egyértelművé tette a kormány, abban nem történt változás – derült ki a tárca közléséből.

Ott lesz-e a parlamenti vitán a miniszter?

A Pintér Sándor vezette belügy a ma délután 4 órakor kezdődő vitanapon nem mondta biztosra a belügyminiszter részvételét. Azt írtak a lapnak: „Miniszter úr közéleti elfoglaltsága függvényében vesz részt a vitanapon”.

Ugyanakkor a Kósa Lajos (Fidesz) vezette parlamenti rendészeti és honvédelmi bizottság mai ülésére meghallgatásra hívta Pintér Sándort, mégpedig “a határvadász egységek személyi és szervezetei kérdéseiről, illetve a déli határszakasz védelmével összefüggő kérdésekről” – legalábbis ez szerepel a bizottság napirendjén.

Kérdés, hogy ha a belügyminiszter ott lesz a ma délelőtti rendészeti és honvédelmi bizottság ülésén, vészt vesz-e a délutáni “Gyermekeink jövőjéről, a közoktatás minőségéről és feltételrendszeréről” folyó parlamenti vitán is. 

A Jobbik oktatási kerekasztalt hívott össze mára, erre az MSZP jelezte a részvételét.

De ma érkezik Magyarországra az az európai parlamenti küldöttség is, amelyik a közoktatás helyzetét szeretné monitoringozni. A küldöttség célja, hogy tájékozódjanak a magyarországi kulturális, oktatás- és médiapolitika legfrissebb fejleményeiről, a vonatkozó kormányzati intézkedésekről és ezeknek a demokratikus közéletre gyakorolt hatásáról – írtuk még a nyáron. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek