Orbán Viktor a múlt heti uniós csúcsról azt mondta: mindenki idegesebb volt a szokásosnál. Az, hogy minden országban nő a feszültség, a tárgyalóteremben is lehetett érezni – tette hozzá. Mint mondta, a józan ész előbb-utóbb teret nyer, ha van egy háború, amit el sem szabadott volna kezdeni, és ahol rengetegen életüket veszti, ilyenkor a józan ész azt mondja, be kell fejezni, és megegyeznek a szembenálló felek. Az a kijelentés, hogy a háborút végig kell vinni, arra mutat, hogy még hosszú ideig lenne háború a szomszédunkban, ezért a kormányfő arra számít, hogy a tűzszünet és a béketárgyalás melletti hangok erősödni fognak, ahogyan nálunk már a kezdetektől ez volt a vélemény.
Brüsszel és a pénz viszonya kaotikus, ha azt mondják, adnak annyi pénzt, ami tízszer annyit mozdít meg, akkor lehet, hogy az a végén tizedannyi – derült ki Orbán Viktor szavaiból, amit arra a kérdésre válaszolt, hogy Washington és Brüsszel folytatja Ukrajna finanszírozását, ami 3600 milliárd forintnak megfelelő tétel havonta.
A miniszterelnök ennek kapcsán azt mondta, a három olyan tétel van, ami pénzkiadás az Európai Uniónak. Az egyik a fegyverek tétele, ez szerepel az unió költségvetésében, 9 milliárd euró. A második tétel, “ami felsejlik a láthatáron”, az újjáépítése Ukrajnának, “ez komoly teher lesz” az EU-országoknak. “A most leginkább kínzó kérdés, az Ukrajna működéséhez szükséges pénz” – mondta Orbán Viktor. Ez havonta 5 milliárd euró, az a kérdés, ki fogja odaadni ezt a pénzt. És akar-e mindenki részt venni ebben? Mi akarunk-e ilyen pénzt odaadni az ukránoknak – tette hozzá. “Ezek nehéz döntések. Magyarország is nehéz döntés előtt áll” – jelentette ki.
Ha energiáról beszélünk Európában, akkor két kérdésről beszélünk, hogy van-e, és hogy mennyibe kerül – mondta. Szerinte két ötlet van a hiányzó mennyiség pótlására, az egyik, hogy fogyasszunk kevesebbet, a másik, hogy a szankciók miatt kieső orosz energia helyett hozzunk be máshonnan energiát, elsősorban gázt. Orbán Viktor felidézte: Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, az nem barátság, hogy az amerikaiak négyszer annyiért adják nekünk az LNG-gázt, mint amennyiért előállítják.
A miniszterelnök szerint egyetlen megoldás van: ha minél több energiát szállítunk be, az fogja levinni az árakat. Most átmeneti nyugalom van, mivel most mindenki feltöltötte a tározókat, ezért néhány hónapig most van elegendő gáz, de ha ezek elkezdenek kiürülni, arra kell számítani, hogy ismét elindulnak felfelé az árak.
Mint mondta, Magyarország olyan szerződéseket kötött, amelyek garantálják, hogy a gázellátás rendben legyen. Oroszországból a gáz vezetékeken érkezik, északon ezeket egy terrortámadással tönkretették, de délen, Törökországon keresztül érkezik a gáz, és hazánk meg fogja ezt védeni. „Télen fűteni kell, az iparnak működnie kell, ennek a feltételei ma adottak” – fogalmazott.
A szankciós gödör
A gázársapkáról Orbán Viktor azt mondta: mi ügyesebbek vagyunk önállóan, mintha másokra várnánk. Miért kellene összeállni másokkal? – vetette fel, ugyanakkor mi támogatjuk, ha ez nem kötelező, hanem önkéntes.
Orbán Viktor újra elmondta, hogy szankciós felárat fizetünk, “ezért vagyunk mi szankcióellenesek” – tette hozzá. “Kitaláltunk egy tervet, hogy ásunk egy gödröt, hogy Oroszország essen bele, de mi estünk bele” – illusztrálta ezt a helyzetet a miniszterelnök, kijelentve, Brüsszel tovább akar ásni, de ez nem vezet célra.
Orbán Viktor szerint nagyon sok érdek jelenik meg ezekben a vitákban, hogy milyen gázt hozzunk, építsünk-e új kikötőket, itt rengeteg pénz van a háttérben, és mindig megjelennek a spekulánsok. Ők úgy gondolják, hogy ebben a zavaros helyzetben extraprofitra tehetnek szert, ez mind hozzájárul ahhoz, hogy a hangulat inkább ködös – fogalmazott a kormányfő.
A kötelező szolidaritásról: “közös lónak túros a háta”
Orbán Viktor azt mondta, a kötelező szolidaritásból nem kérünk, hogy mi adjuk oda adott esetben az általunk betárazott földgázt, “közös lónak túrós a háta” – fogalmazott.
Orbán Viktor azt tanulta meg, hogy mindig legyen gyanakvó, amikor egyre bonyolultabb javaslatok kerülnek az asztalra. Ilyenkor mindig le kell ülni az elemző csoportokkal, és mindig kiderül, hogy valamelyik nagy tagállamnak van valamilyen pénzügyi érdeke. Ami az unióban kötelező, az általában rossz a magyaroknak – jegyezte meg.
Orbán Viktor a szankciós felárat okolta az élelmiszerárak növekedése miatt, de a műtrágyát is megemlítette, és ostorozta a szankciós inflációt.
“Ha holnap reggel egy tündér a szankciókat egy varázsütésre megszüntetné”, akkor nem lenne szankciós infláció – mondta Orbán Viktor, megismételve: ha nem lennének szankciók, akkor feleakkora lenne az infláció vagy még alacsonyabb.
Újabb termékeknél jöhet ársapka
Orbán szerint azért is volt fontos a konzultáció, hogy mindenki rájöjjön, hogy mindenki veszélyben van. Hangsúlyozta: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az infláció csökkenjen. Megismételte: a cél az, hogy 2023 végére az infláció egyszámjegyű legyen. Ha a cégek nem versenyképesek, az elbocsátásokhoz vezet, ezért őket azért kell megsegíteni, hogy ne legyen munkanélküliség – tette hozzá, megjegyezve:
ezért van ársapka, és ezért fognak a következő hetekben arról dönteni, hogy ezeknek a listáját újabb termékekkel bővítsék.
A cégek alapvetően hitelekből működnek, ahol a kamat fix, ott a kamatemelés nem érinti a cégeket, de ahol változó, ott sokan tönkremehetnek, ezért arról döntöttek, hogy védik a kkv-kat a magas kamatszinttel szemben. A kamatstopról keserves vita folyt, de végül a változó hiteleknél a 7,7-7,8 százalékos szint környékén húzták meg a határt. Ez pluszköltséget jelent majd a bankoknak. Nem jó dolog, amikor a gazdaságba így kell beavatkozni, de vannak olyan krízishelyzetek, amikor meg kell tenni – hangsúlyozta.
Munkahelyvédelem
A bankoknak most a profit egy részéről le kell mondani – jelentette ki. Mint mondta, júniusi kamatszintig visszamenőleg húzták meg a kamatplafont, ez november 15-től kezd működni, és legalább fél évig hatályban is marad.
A nagyoknak nagyobb a tartalékuk és könnyebben jutnak hitelhez. Másrészt a legtöbb embert a kis- és középvállalkozások alkalmazzák Magyarországon – indokolta a miniszterelnök a vállalkozók esetében a kormány által megszabott kamatstopot. Ez a döntés így a munkahelyvédelmet is szolgálja – mondta.
De Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy 150 milliárdos gyármentő programról is döntött a kormány, ami pedig a “nagyokat” érinti.
Mi ügyesebbek vagyunk a gázbeszerzésben, ha önállóan lépünk, mintha másokra várnánk. Magyarország el tudja magát látni gázzal, a nyugatiak pedig nem – mondta.