A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) szerda esti közleményében jelezték: a kormány a szankciós energiaválság miatt ugrásszerűen megnövekedett napenergia igények kiszolgálására elrendelte a villamosenergia-hálózat fejlesztését. Mivel a fejlesztés megvalósításáig tehermentesíteni és stabilizálni kell a hálózatot, az ellátásbiztonság fenntartása érdekében a kormány ideiglenesen felfüggesztette a betáplálási lehetőséget az újonnan csatlakozó lakossági napelemes rendszereknél, ezzel együtt egyszerűbbé teszi a napelemes rendszerek telepítését.
Gulyás Gergely szombaton a rendkívüli Kormányinfón mondta el az ATV kérdésére, hogy valószínűleg hétfőn (24-én) jelenik meg a kormányrendelet a napelemek felhasználásának változásáról. Várhatóan az október 31-ig beérkező igények esetén garantálni fogják a napelemekkel megtermelt energia eddigi metódus szerinti használatát – mondta a miniszter szombaton.
A kancelláriaminiszter – mint arról beszámoltunk – korábban a Kormányinfón jelentette be, hogy az újonnan történő háztartási és céges napelemtelepítések esetén megszüntetik a szaldóelszámolás illetve a megtermelt áram visszatáplálási lehetőségét. Szombaton a kormányinfón a kérdésünkre derült ki, hogy a szigorításra csak az október 31. után bejelentett igények esetén kerül sor. Gulyás Gergely munkatársunk kérdésére azt is elmondta: nem gyorsítják fel a napelem-telepítések engedélyeztetését.
Az államtitkár a közlemény szerint emlékeztetett: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a szankciók okozta energiaválságban is biztosítsa a magyar lakosság és gazdaság biztonságos energiaellátását és fenntartsa az átlagfogyasztás mértékéig a rezsicsökkentést. A rezsicsökkentésnek köszönhetően továbbra is a magyarok a legvédettebbek az európai energiaár-emelkedéstől. Az áram ára az unióban a második legolcsóbb a magyar családoknak. Pozsonyban a dupláját; Párizsban és Madridban a háromszorosát; Londonban a négyszeresét; Prágában az ötszörösét; Rómában, Berlinben Brüsszelben a hatszorosát; Amszterdamban a hétszeresét fizetik az áramért a családok – ismertette a minisztérium.
A kormány az energia intenzív iparágakban működő hazai kis- és középvállalkozásokat is segíti a rezsicsökkentésben, a vállalkozásokat emellett államilag támogatott olcsó hitelekkel, kamatstoppal is védi. Emellett mind a lakosságot, mind a vállalkozásokat energiahatékonysági beruházásokra is ösztönzik, az állam pedig hálózatfejlesztést tervez a napenergia betáplálási igények ugrásszerű növekedése miatt – közölték.
A napenergia betáplálás ideiglenes felfüggesztése nem érinti azokat a háztartásokat, akik már most élnek a betáplálás lehetőségével és akik 2022. október 31-ig benyújtják a igényüket. Az ezt követően megtett igénybejelentések alapján telepített háztartási méretű kiserőművek a megtermelt energiát közvetlenül használhatják majd fel, anélkül, hogy a hálózatra betáplálnák a helyben fel nem használt villamosenergia felesleget. A megtermelt energia helyben történő hasznosítását többek között elektromos fűtés-hűtés, vízmelegítés vagy a napelemes rendszer mellé telepített akkumulátor használata biztosíthatja, így az akkor is rendelkezésre állhat, amikor az időjárás nem teszi lehetővé a napelemek működését.
Az akkumulátorok telepítését a kormány is ösztönözni fogja, amint az európai uniós források elérhetővé válnak, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal pedig rendszeresen ellenőrzi hálózat állapotát és javaslatot tesz a betáplálás felfüggesztésének megszüntetésére – tette hozzá az államtitkár a közlemény szerint.
A betáplálás felfüggesztésével egyidejűleg egyszerűsödik a napelemek beszerelésének engedélyeztetése, gyorsabbá válik az igénybejelentés folyamata és csökken az ezzel járó adminisztráció is. A 10,8 kVA csatlakozási teljesítményű háztartási méretű kiserőművek esetén az erre kijelölt elektronikus felületen benyújtott kérelmek esetén már 3 munkanap alatt megtörténhet a műszaki terv elbírálása. Így a lakossági napelemek kapacitása tovább növekedhet, a hálózat az eddiginél lényegesen több zöld energiát tud befogadni, ami a jelenlegi energiaválság alatt és hosszútávon is a magyar háztartások energiával való biztonságos ellátását szolgálja – közölte a TIM.