Gulyás Gergely a két héttel ezelőtti kormányinfón jelentette be a pedagógus bérek emelésének következő néhány éves tervét. A miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatása szerint a kabinet három ütemben emelné a tanárok fizetését, 2023-ban 20, 2024-ben 25, 2025-ben pedig 29-30 százalékkal.
A GKI szerint a gazdaság akkor is elbírná a béremelést, ha az elérné a diplomás átlagbért.
„Hogyha figyelembe vesszük, hogy nagyságrendileg mibe kerülne ez nettó értelemben – tehát a járulékok levonása után – a költségvetésnek, akkor ez azért nincs nagyon távol a Vodafone-ra vagy a Budapest-Belgrád vasútvonalra költött pénzek nagyságához képest” – mondta híradónknak Molnár László, a GKI vezérigazgatója.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint az oktatásban dolgozók béremelése pusztán politikai szándék kérdése. „Az lehet az oka, hogy a jelenlegi politikai hatalmi elitnek talán rossz élménye volt az iskolában, általános iskolában vagy középiskolában, mert épeszű magyarázat erre nem lehet, hogy a nemzet napszámosai tényleg gyakorlatilag rabszolgasorban tartani. Hát ez sok minden, csak nem a megbecsülés jele” – fogalmazott Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke.
Hasonlóan gondolja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is. Czédly Mariann úgy véli, több lehetőség is lett volna az emelésre az elmúlt években. „Csak az oktatás valahogy mindig kimaradt a következő évi költségvetésből” – nehezményezte a választmányi tag.
Közben tovább folytatódnak a megmozdulások az oktatási rendszer állapotának javításáért. Csütörtök reggelre minden eddiginél nagyobb élőláncot szerveznek a demonstrálók, a Margit hídtól egészen a Szent István körútig. Az akcióhoz eddig több mint 110 iskola, valamint szakszervezet és civil szervezet csatlakozott.