Akár az eddigi önéletrajzunk aktualizálásáról, akár az első megírásáról van szó, érdemes tisztában lennünk a legújabb trendekkel, szokásokkal, hogy ne ezen csússzon el a pályázatunk. A legfontosabb tudnivalókról a Hetek Erdőssy Gellértet, a CV Shark alapítóját kérdezte.
Az önéletrajz mint marketinganyag
A karrier-tanácsadó elmondta, hogy az önéletrajzírás hasonló az autóvezetéshez, a többség átlagon felülinek értékeli az ezzel kapcsolatos készségeit, pedig a valóság jellemzően lesújtó. A döntéshozók rutinszerűen arról számolnak be, hogy a legtöbb jelentkező nem képes jó önéletrajzot írni, a beküldött pályázati anyagok sablonosak, igénytelenek, és persze sokszor hemzsegnek a helyesírási hibáktól. Nem túlzás azt mondani, hogy szinte kuriózum a hibátlan anyag – mondta.
Szakiskolai oktatásban és gimnáziumban is elvileg a tananyag része az önéletrajzírás. Felmerül a kérdés: vajon jól megtanulható az iskolában?
Erdőssy Gellért kétli, hogy egy más témával foglalkozó iskolai tanár olyan iránymutatást tudna adni, ami egy versenyképes önéletrajz elkészítéséhez szükséges. Tapasztalatai alapján sokszor még a HR-szakembereknek is beletörik a bicskájuk a CV-írásba.
„Ők nem marketingszakemberek, illetve értékesítők, az önéletrajzírás pedig valójában marketingszöveg-írás. Az álláskeresőnek meg kell dobogtatni a döntéshozók szívét. Az értékesítési szövegíráson felül ráadásul egy jó adag piacismeretre is szükség van a kiemelkedő végeredményhez.”
A karrier-tanácsadó szerint napjaink álláskeresőinek fontos figyelniük arra, hogy pályázati anyaguk ne csak jó legyen, hanem kiemelkedjen a tömegből. Beszámolt arról is, hogy amikor önéletrajzot ír az ügyfeleinek, jellemzően egy 2-4 órás beszélgetés során tesz fel kérdéseket. A folyamat végére egy 10-15 oldalas jegyzetet készít, ami a pályázati anyag megírásának kvintesszenciája. Marketingszakemberként úgy véli, enélkül nem lehet hatékony marketinganyagot írni.
Az interneten számos akár ingyenes önéletrajzsablon letölthető, ami a szakember szerint sok esetben hasznos lehet: „Az elmúlt években például az általunk is használt CV Shark-önéletrajzsablon – ami egyébként az amerikai borostyánligás egyetemek sablonjaira hajaz a legjobban – futószalagon szállította a sikersztorikat, de azért fontos kijelenteni, hogy önmagában a sablon nem garancia a sikerre. A jó sablonválasztás arra lehet elég, hogy egy laikus számára egy olyan keretrendszert fektessen le, amiben nem lehet igazán mellényúlni” – mondta.
Lelkileg felkészülni az állásinterjúra
Ha az önéletrajz befutó lett, az már fél siker! Újabb lépés az állásinterjúra való felkészülés. Mráz Katalin pszichológus szerint lelkileg is fel lehet és érdemes is felkészülni – ez pedig sokszor nem könnyű feladat. „Ilyen helyzetekben az első lépés az, ha megpróbáljuk felismerni és tudatosítani a félelmeinket. Például az olyan gondolatokat, mint: „Szeretném megpróbálni, de nem merem…” vagy „Ez egy nagyon jó cég, miért pont engem választanának?”
Gyakori probléma az is, hogy egész egyszerűen nem merjük elhinni, hogy az áhított állás elnyerése sikerülhet, és a sok jelentkező közül pont minket fognak választani. Ilyenkor a pszichológus szerint érdemes végiggondolni erősségeinket, akár le is írhatjuk magunknak, hogy milyen jó tulajdonságaink vannak, amelyek előnyünkre válhatnak a munkaerőpiacon, például kitartás, csapatmunka, precizitás és még sorolhatnánk. Ugyanígy a gyengébb pontjainkat is listázhatjuk – de sokat segít az önbizalmunk erősítésében, ha mindegyik mellé odaírjuk azt is, hogyan fejleszthetnénk azokat.
Mráz Katalin szerint még akkor sem tanácsos rosszakat mondani a munkahelyünkről, főnökünkről, ha megtehetnénk, mivel visszatetsző lehet. Ehelyett ilyen mondatokat javasol:
„Többnyire szerettem és szívesen végeztem a munkámat, azonban egy idő után kezdtem úgy érezni, hogy ebben a munkakörben/területen már nem tudok tovább fejlődni.”
Az önéletrajzírás, az állásinterjú sokak számára ijesztő szituáció, viszont, ha tudjuk, hogyan lehet rá felkészülni, akkor az izgalom nagy részét megspórolhatjuk.
A teljes cikk a Hetek aktuális számában olvasható.