Itthon

„Az elmúlt 10-12 év legsötétebb időszaka következik a vendéglátósok számára”

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Ha nem változtatnak a jelenlegi rendszeren, nem fogják túlélni a válságot. Erről beszélt az ATV Híradónak Budapest egyik legnépszerűbb romkocsmájának tulajdonosa. Bíró László ugyan még mindig törleszti a covid idején felvett hitelét, de most újabbakat kell felvennie, hogy korszerűsítse a fűtést. Enélkül biztosan be kellene zárnia. Azt mondja, így is kénytelen lesz elküldeni akár 40…

Hirdetés

A romkocsmák sajátossága a különleges hangulatú miliőben rejlik, amit a szabad ég alatti bulizás lehetősége csak tovább fokoz. A tulajdonosoknak most épp ez okozza az egyik legnagyobb problémát. 

Bíró László 20 éve dolgozik a vendéglátásban, több mint 12 üzletet üzemeltet. Azt mondja, a romkocsmák fűtésszámláját szinte lehetetlen kigazdálkodni. „Csúcsidőszakban, amikor tényleg fullon kellett fűtenünk, akkor 1 millió kétszázezer volt a havi gázszámlánk, ez most ilyen 10 millió környékére fog felmenni, a mi a részünkről nem kigazdálkodható” – fogalmazott a Füge Udvar és az Udvarrom tulajdonos elmondta:.

Ehhez jön még a villanyszámlájuk, ami a havi 700 ezer forintos összegről 2 millió forint fölé emelkedik. A hely tulajdonosa szerint a legsötétebb időszak vár rájuk, mert még a Covid miatt felvett hiteleket sem tudták visszafizetni. Januártól így is lehet, hogy be kell zárniuk. Hogy ezt elkerüljék, amit csak lehet, ésszerűsíteniük, racionalizálniuk kell. Bíró László azt is elmondta: „Borzasztó nehéz ez a változtatás, ezt úgy fogalmaznám, hogy előre menekülünk. Újabb hitelt veszünk fel azért, hogy modernizáljunk egy fűtésrendszert, aminek így is magas lesz a költsége, és közben van egy csökkenő vendégszámunk. Ez menekülés. Előre.”

Bíró Lászlónak a 12 üzletben 100 alkalmazottja van. A kialakult helyzet miatt – habár rengeteg önéletrajz érkezik hozzá, hirdetés nélkül is -,  el kell bocsátania dolgozóit, hiszen a nyitvatartást is csökkenteni fogják. Úgy látja: „legalább húsz-harminc, nagyon-nagyon rossz esetben 40 százalékos létszámleépítéssel fog járni”.

Az elbocsátások már elkezdődtek. Az elmúlt hetekben több száz vendéglátóhely zárt be az országban. A Vendéglátóipari testület úgy számol, hogy a következő hónapokban akár tízezerre is nőhet azoknak a száma, akik kénytelenek lesznek lehúzni a rolót.    

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek