Egyre több vállalkozás kerül bajba az emelkedő energiaárak miatt. vannak olyan cégek, amelyeknek megtízszereződött a rezsijük, a szállodaszövetség tiszteletbeli elnöke szerint a vendéglátóhelyek 30-50 százaléka is lehúzhatja a rolót. Parragh László az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta: alapvetően most mindenki bajban van, olyan alkalmazkodási kényszer van, amellyel még sosem szembesültünk, de ez nem csak nálunk van így, hanem az egész kontinensen. A legnagyobb bajban a legkisebbek vannak, hiszen az ő tervezőképességük, tőkeerejük nem elegendő arra, hogy hosszú távon túléljenek – tette hozzá.
Bőven 800 ezer felett van a legkisebb vállalkozók száma, itt sok esetben önfoglalkoztatókról van szó – mondta az MKIK elnöke.
A kamara abból indul ki, hogy ilyenkor az összefogásnak van a legnagyobb szerepe, nem lehet várni, hogy egyedül a kormány, vagy egyedül a vállalkozások vagy önkormányzatok oldjanak meg mindent. Mint mondta, letették a kormány asztalára a javaslataikat. Parragh azt mondta, minden területre próbálnak javaslatot tenni, például azt javasolták, hogy az erőfölénnyel való visszaélést próbálja a kormány korlátozni – vagyis ha valaki gázt akar vásárolni, akkor közlik vele, hogy nincs, nem adnak ajánlatot, vagy ha adnak, akkor olyan feltételekkel, amit nem lehet teljesíteni. A napi árral nem tudnak mit kezdeni, mert az a nagykereskedőt is érinti, de a szolgáltatónál is érdemes nézni a költségszintet, hogy az fedezi-e azt a profitigényt, amit a vállalkozástól elvár – tette hozzá. Ebben az esetben azt javasolják, hogy vissza kell térni a 2021. október 1-jei állapothoz, azaz azt kell mondani, hogy az energiaellátási szerződés – az árat kivéve – nem támaszthat rosszabb feltételeket, mint akkor.
Emellett azt is javasolják, hogy ne lehessen leszerelni egy mérőórát, ha időlegesen megszűnik egy szolgáltatás. A nem fizetés más eset, itt az időleges leállásról van szó – emelte ki.
Azokat az erőforrásokat, amelyek vannak, a vállalkozások megsegítésére kell fordítani, a termelő tevékenységet, a feldolgozóipart kell megmenteni, az a hazai termelés bázisa – fogalmazott, hozzátéve: elsődlegesen az energiaigény csökkentésére kell fókuszálni. Javasolnak olyan programokat a kormánynak, amelyeknek éppen ez van a fókuszában.
„Ez egy sokk, ami most történik” – jelentette ki Parragh László.
Nagyjából 900 ezer vállalkozás van, itt az járt jól, aki időben és hosszú távra kötötte meg az energiaellátási tevékenységét – mondta az elnök. Hozzátette: itt mindenkinek ki kell alakítania a saját stratégiáját.
Elmondta, jövő hétre összeállhatnak a döntéshozatalhoz szükséges feltételek.
Vasárnapi boltzár?
Parragh László igazat adott azoknak a hangoknak, amelyek szerint egy esetleges vasárnapi boltzár jó spórolási lehetőség lenne, mint mondta, ennek megvan a kultúrája. Szerinte néha egy vásárlás nálunk családi programmá alakul át, ami nem feltétlenül szerencsés.
Ha megnézzük a nyitvatartásokat, az látszik, ez sok esetben rövidül, sok helyen a világítással spórolnak, mindenki keresi azt a megoldást, amellyel pénzt tud megtakarítani. Hozzátette: az a körülmény, hogy sokat beszélünk az energiaválságról, az már önmagában egy jelentős energiamegtakarítást eredményez egész Európában, de ez kevés ahhoz képest, amilyen léptékben az árak növekednek.