Itthon

Dúró Dóra a holokauszt-túlélőkről: nem gondolom, hogy mindenkinek a fájdalmával sorozatos együttérzésemet kellene kifejeznem

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A Mi Hazánk elnökhelyettese szeretné, ha Horthy Miklós megítélése "a valóságnak megfelelően történne", és örül annak, hogy például a szoborállítás kapcsán elindult egy vita a történészek körében is. Mint mondta, pártja mindenkit szeretne képviselni, de szerinte azt kell megnézni, hogy az emlékezetpolitika tekintetében mi az, amivel kapcsolatban "hazugságban élünk".

Hirdetés

A Mi Hazánk Mozgalom elnök-frakcióvezetője, Toroczkai László szerdán olyan válságkezelő csomag bevezetését javasolta Orbán Viktornak, amely tartalmazná többek között a földgáz áfájának és rendszerhasználati díjának elengedését, valamint a digitális óriáscégek és az oligarchák megadóztatását a béremelések fedezése érdekében.

Ezzel kapcsolatban Dúró Dóra az ATV Start című műsorban azt mondta: ezek a javaslatok részükről nem újkeletűek, már a 2018-as alakulásakor a párt kijelentette, hogy vagyonadót kellene kivetni az oligarchákra, mert a társadalomban óriásiak a különbségek, amelyeket csökkenteni kell. Szerinte egy ilyen helyzetben, amikor munkanélküliségi hullámra lehet számítani, illetve emelkednek a rezsiárak, akkor szükség van olyan javaslatokra, amelyek megfogalmazzák, hogyan lehet ezeken az embereken segíteni. Hozzátette: semmilyen kormányzati segítségnyújtásról nincs szó jelenleg, ami óriási probléma.

Arra a felvetésre, hogy például a vagyonadót nagyon nehéz kivitelezni, a politikus azt mondta: 12 éve kormányoz Orbán Viktor, ennyi idő alatt már ki kellett volna találni, hogyan lehet bevezetni a vagyonadót, vagy hogyan lehetne az óriásvállalatokat megadóztatni. 

Dúró Dóra azt mondta, a multinacionális kereskedelmi láncok és az autóipari vállalatok, amelyek hazánkban tevékenykednek, annyi pénzt visznek ki egy évben, amennyit a kormány a rezsivédelmi alapba egy évre betervezett, ezeket a szektorokat is be lehetne vonni a közteherviselésbe, vagy mondjuk a kaszinókat is.

Dúró Dóra szerint a mostani rezsimegszorítás elsősorban a családi házban élőket és a többgenerációs házban élőket sújtja, ezért nekik kellene támogatást adni. Emellett a nyugdíjasok közül is sokan vannak, akik a létminimumnál is alacsonyabb nyugdíjat kapnak, ők nem tudják kigazdálkodni a rezsit. Hozzátette: meg kellene vizsgálni, kik azok, akik a támogatásra rászorulnak, és szociális alapon segíteni.

A politikus szerint elsősorban a dolgozói szegénységben élőket kell megsegíteni. Itt példaként említette a tanárokat, akiknek alacsony a fizetése, nekik mindenképp szükséges lenne a támogatás, de a befolyó összegből akár béremelést is lehetne finanszírozni.

ORÖ

A javaslat része az is, hogy meg kell vonni a támogatást az Országos Roma Önkormányzattól, amelyről a Mi Hazánk szerint „bebizonyosodott, hogy bűnszervezetként működik”.

Dúró Dóra szerint nem csak most van probléma az ORÖ gazdálkodásával és működésével, hanem ez évek óta zajló „kálvária”. Összegét tekintve szimbolikus a vagyonadóhoz képest, de szerinte ezzel szerették volna felhívni a figyelmet, hogy vannak olyan kisebb tételek is a költségvetésben, amelyeken lehet spórolni. 

Úgy fogalmazott: elvi kérdés is, hogy ilyen körülmények között, ahol elsikkasztják, ellopják a pénzeket, és „nem tudnak megfelelő politikai kultúrával viszonyulni egymáshoz sem”, ilyen szervezeteknek ne adjunk állami támogatást.

Horthy-szobor

A Mi Hazánk néhány nappal ezelőtt Horthy-szobrot avatott a parlamentben, következő nap pedig holokauszt-túlélők látogattak az Országházba, akik személyes történeteket meséltek el. Erre Dúró Dóra úgy reagált: ezek az emberek Oláh Lajos beléptetésével jöttek a parlamentbe, a DK-s képviselő pedig a KISZ-KB központi titkára volt. Arra a kérdésre, hogy egy holokauszt-túlélő történetének mi köze ahhoz, hogy ki vitte be őt a parlamentbe, úgy válaszolt: ha őt bármilyen diktatúra zavarja, akkor azt kellene követelnie, hogy a magyar közéletben Gyurcsány Ferenc ne vehessen részt, mert ő egy olyan diktatúrának volt központi vezetője, amely Magyarországon is több millió ember életét nyomorította meg. Ma az országgyűlésben bent ülhet egy olyan ember, aki a kommunista rendszer vezetője volt – fogalmazott a politikus.

Dúró Dóra azt mondta: szeretné, ha Horthy Miklós megítélése „a valóságnak megfelelően történne”, és örül annak, hogy például a szoborállítás kapcsán elindult egy vita a történészek körében is. Amikor felállították a szobrot, a DK kiadott egy közleményt, amiben hétszer leírták hogy náci, Dúró Dóra úgy fogalmazott, ezzel a színvonallal nem tud mit kezdeni.

A politikus azt mondta: Horthy munkásságát lehet jogosan kritizálni „jobbról is, balról is”, ebből a szempontból nem tekinti makulátlannak Horthy Miklós teljes történelmi tevékenységét, ugyanakkor szerinte a legfontosabb, hogy egy olyan helyzetben, mikor hazánk egy világháború után volt, sőt, a Tanácsköztársaság és Trianon után volt, akkor Horthy kormányzói munkássága egy gazdasági és kulturális értelemben vett fellendülést tudott hozni Magyarországon.

Holokauszt-túlélők

Dúró Dóra arra a kérdésre, együttérez-e a holokauszt-túlélőkkel, úgy válaszolt: 

nem gondolja, hogy neki „ilyen kényszere lenne, hogy mindenkinek a fájdalmával sorozatos együttérzését ki kellene fejeznie”, a Mi Hazánk mindenkit szeretne képviselni, de szerinte azt kell megnézni, hogy az emlékezetpolitika tekintetében mi az, amivel kapcsolatban „hazugságban élünk akár a 40 év kommunizmus, akár az ezt követő 30 év liberalizmus” következtében. Horthy megítélését Dúró szerint szeretnék „a helyére tenni”.

Felidézte: amikor Trianonra kezdtek emlékezni 20 évvel ezelőtt és Ismerős Arcok koncertet hallgattak, akkor is sokan azzal vádolták, hogy ők nácik. Hozzátette: szerinte Nagy Imre „padlássöprő kommunista miniszter volt” az 56-os forradalom előtt, mégis szobrot állítottak neki. Arra a felvetésre, hogy Nagy Imre szerepe már tisztázódott, Dúró Dóra azt mondta: akkor ez probléma, hogy Horthy Miklósról még mindig vitatkozni kell.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek