Hirdetés
Itthon

„Van egy ilyen piros gombunk” – egyetemisták hamarosan fellövik az első magyar rakétát 9000 méterre

ATV.hu

Illyés András, a BME Aerospace rakétatechnikai csapat vezetője volt a Spirit FM Exkluzív című műsorának vendége, ahol az október elején, Portugáliában megrendezésre kerülő Európai Rakétakihívás versenyéről és az azt megelőző hazai tesztlövésről beszélt.

Hirdetés

A csapat építette meg a rakétát, amit – Magyarországon először – 9000 méterre lőnek majd fel a tervek szerint az októberi versenyen. A kihívásra 25 csapat nevezett, ebből heten indulnak 9 km-es kategóriában, „a többi csapat 3000 métert mert csak bevállalni” – ismertette a műsorban Illyés. Hozzátette: ez is azt mutatja, hogy „ez egy nehéz kategória,” így „fel kell kötni a gatyánkat mindenképp.”

Egyedüli résztvevő magyar csapatként már a kijutás a megmérettetésre is komoly kihívást jelent számukra – folytatta a csapatvezető. Egyrészt különböző engedélyeket – légtérengedélyt, a hajtóanyag miatt pirotechnikai engedélyt és sok mást – kellett megszerezni, másrészt egy 3,5 méter hosszú, 10 cm átmérőjű rakétát kell elszállítaniuk a helyszínre, amihez szintén engedélyeket kell szerezni.

Ha ez sikerült, még akkor sem biztos, hogy fellőhetik a rakétájukat: a zsűri egy pontos lista alapján ellenőrzi minden csapat építményét, és „ha azt mondják, hogy nem megfelelő, akkor nem lövünk fel rakétát” – hangzott el Illyés Andrástól.
 

Remélik azonban, hogy elindíthatják a szerkezetet, amivel minél pontosabban kell majd megcélozniuk a 9000 méteres távot. Ez – ahogy Illyés elmondta – hasonlóan fog zajlani, mint ahogy azt a filmekben láthatjuk: „van egy ilyen piros gombunk…”

Tesztlövés itthon

A 17 tagból, többek között fizikus-, csillagász- és orvostanhallgatóból álló csapat főtámogatója a Nemzeti média és hírközlési hatóság, akiknek távközlési szempontból lényeges a csapat által végzett munka – árulta el az egyetemista. 

Emellett a Honvédséggel is szorosan együttműködnek: bár kutatórakétát építettek, aminek nincs katonai vonatkozása, mivel a légtér ellenőrzése alájuk tartozik, egyeztetni kell velük, a hazai fellövéshez is ők biztosítják majd a helyszínt, hogy kockázatmentes legyen – magyarázta Illyés.

A rakétájuk két területen végez majd kutatást: a Föld mágneses terével kapcsolatos méréseket eszközöl, illetve egy orvosbiológiai kísérlet keretében vizsgálják majd a csontsejtek viselkedését ilyen mértékű gyorsulás alatt. 

Ha a szeptemberi tesztlövés sikerrel zárul, akkor az Európa-bajnokságnak is tekinthető októberi versenyen szeretnék magukat és Magyarországot „feltenni az európai rakétatérképre” – fogalmazott Illyés András.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek