Itthon

Holokauszt-túlélő: Nem akartam elhinni, hogy van még Magyarországon olyan ember, aki Horthyt dicsőíti

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

A Horthy-szobor megbecsteleníti a holokauszt túlélőit, felháborító és elfogadhatatlan - erről beszéltek holokauszt-túlélők a Parlamentben, akiket a Horthy-szobor felállítása után hívott meg a Parlamentben a DK-s Oláh Lajos. A világégés után 77 évvel egyikük arról beszélt: nem akarta elhinni, hogy van még olyan politikai erő Magyarországon, amely szobrot állít Horthy Miklósnak. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

„A magyar királyi kormány, az országot rövid időn belül, megtisztítja a zsidóktól. Nemre, korra tekintet nélkül a kijelölt gyűjtőtáborokban kell őket összegyűjteni” – Baky László, a Sztójay-kormány belügyminiszterének szigorúan bizalmas rendeletét olvasta fel Úgy érzi, a magyar parlamentben megbecstelenítik őket.

Ő az egyike annak a 6 holokauszt túlélőnek, aki ma a Parlamentbe látogatott: az ok, hogy a héten a Mi Hazánk Dúró Dóra parlamenti dolgozószobájában Horthy Miklóst ábrázoló szobrot avatott.

„Nem akartam elhinni, hogy van még Magyarországon olyan ember vagy szervezet, aki ezt az embert dicsőíti” – fogalmazott Jávor Zsuzsanna. Édesapja Horthy 1944. október 15-ei kiugrási kísérlete után tűnt el. Nem ért egyet Kövér László azon álláspontjával, hogy a dolgozószobájában mindegyik képviselő azt rakhat ki, akit vagy amit szeretne. „A Parlament az mindenkié. A maguké, az enyém is, az egész magyarságé” – vélekedett.

Simon Ágnes 7 évesen élte át zsidó honfitársai módszeres gyilkolását. „Dühös vagyok. Most nagyon dühös vagyok. Végtelenül” – mondta, majd hozzátette: „Amikor az jut eszembe, hogy a Kövér milliókra büntetett valakit, aki egy EU-s zászlót lengetett ki a Parlamenten, pedig az jobban idevaló, mint a Horthy. (…) Szóval én elsősorban őt mondatnám le, a Kövért”.

A túlélők a DK-s Oláh Lajos meghívására érkeztek a Parlamentbe. Szerinte nem elfogadható az, hogy a magyar Parlament, amelyik egy időben „gyalázatos törvényeket hozott, újból Horthytól hangos és Horthy szobra van itt”.

Sommer Katalint a kivégzéstől maga Raoul Wallenberg mentette meg, a menet nagy részét már a Dunába lőtték, amikor értük jött Wallenberg. A családjából csak az édesanyja és az öccse élte túl a háborút. „Az apámat elvitték munkaszolgálatba. Vasúti síneket építettek. Lefagyott a keze a nagyon hideg télben, majd egy őr effektíve formálisan agyonverte. Ezt az anyámnak egy olyan túlélő bajtársa mesélte el, aki hazajött” – idézte fel.

Sommer Katalin Horthy Miklós kapcsán úgy fogalmazott, felháborító, hogy annak az embernek szobra lehet a magyar parlamentben, aki ezt engedélyezte.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek