A magyar álláspontot kőkemény, elementáris erejű támadásnak vetették alá a liberális mainstream részéről, de – a kerítésépítés, az oltások beszerzése, a segély helyett befektetések, valamint a háborúból való kimaradás kérdésében – utólag kiderült, hogy nekünk van igazunk – jelentette ki Szijjártó Péter ma, a nagyköveti értekezleten mondott beszédében, amit a Külügyminisztérium a Facebookon közvetített.
Ez az évben a második nagyköveti értekezlet. Mint a külgazdasági és külügyminiszter a misszióvezetők előtt kijelentette: a nemzeti alapú külpolitika a sikeres külpolitika, és a nemzeti érdek érvényesítésére irányuló külpolitikát kell folytatni a jövőben is.
“Ehhez kell egy nagy adag vagányság, de ez a vagányság, bátorság az elmúlt években a magyar külpolitikai gondolkodásban és a döntések végrehajtásában is megnyilvánult” – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy ezt “egy nagymértékű politikai stabilitás támaszt alá “itthon Magyarországon, és ez meghozta az eredményeit”.
Ezért – mint Szijjártó Péter fogalmazott – “arra sarkallja minden kollégáját, hogy mindenféle meghátrálás nélkül a nemzeti alapú, a nemzeti érdekérvényesítést képviselő külpolitikát folytassuk”.
Utasítás
Szijjártó Péter a nagyköveti értekezleten a “munkaszervezéssel” kapcsolatban arra mutatott rá a misszióvezetőknek, hogy a polgári kormányok külpolitikai stratégiája mindig a kölcsönös tiszteleten alapul. Ez azt jelenti, hogy úgy lépünk föl, mint egy 1000 éves államisággal bíró ország képviselői, ezzel a határozottsággal várva az ezért járó tiszteletet, ugyanakkor ezt a tiszteletet a partnereink számára is megadjuk – mondta.
Szijjártó Péter ezen a ponton világossá tette: ez a mindennapi élet szintjén azt jelenti, “hogy nem azért küldünk nagyköveteket sehová, hogy ott beledumáljunk abba, hogy ott az állomáshelyen hogy kéne csinálni a dolgokat. Mert ahhoz nekünk semmi közünk sincsen” – jelentette ki.
Mint leszögezte, mi azért küldünk nagyköveteket, hogy az állomáshely országával a lehető legjobb kapcsolatot építsük ki, a kölcsönös előny, Magyarország fejlődése érdekében és hogy a magyar emberek jobban éljenek – tette hozzá.
Szijjártó Péter közölte a diplomáciai testületek vezetőivel: továbbra is érvényben van az utasítás, hogy semmifajta politikai akcióban nem vehetnek részt a magyar nagykövetek, főkonzulok, az adott ország belpolitikai kérdésében állást foglaló dokumentumhoz,kiáltványhoz, nyilatkozathoz nem csatlakozhatnak, “ez nem engedélyezett”. Az EU ottani képviselőik által kezdeményezett akcióban való részvétel pedig itthoni központi döntéshez kötött.
Ezt a jövőben is szigorúan végre kell hajtani – jelentette ki a miniszter. Mint mondta, megérti, hogy ez nem lehet könnyű egy távoli állomáshelyen “huszonvalahány beleegyező mellett akár egyedüliként is azt mondani, most ez nem megy”. De a megelégedést a diplomatáknak nem a diplomatatársakból kell kiváltani, hanem azokból, akik oda küldték őket – tette világossá.
“Nem helytartóknak adunk agrémant…”
De azt kell mondjam – folytatta Szijjártó Péter – hogy ilyen alapon is fogadunk nagyköveteket. “Tehát mi nem helytartóknak adunk itt Magyarországon működési engedélyt, agrémant, hanem egy másik ország nagykövetének” – jelentette ki, megismételve, hogy nem helytartókat fogadunk, hanem nagyköveteket.
Ezért a jövőben sem fogjuk elviselni, hogy egy másik ország képviselője azt gondolja, hogy azért jön ide, hogy minket megtanítson “jobb vagy más típusú életre”, mert köszönjük szépen mi azt nem kérjük – hangoztatta a miniszter.
Mint mondta, mi itt Magyarországon el tudjuk dönteni, hogy éljünk, “azt a választópolgárok eldöntik, és abba kívülről nem kell belebeszélni”.
A nagyköveti értekezlet résztvevőit Szijjártó Péter biztosította: “nagyon nehéz dolguk lesz a jövőben is azoknak a Budapesten állomásozó nagyköveteknek, akik azt hiszik, hogy helytartók, mert amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten, és ebben az ügyben sem fogunk a jövőben semmifajta rossz kompromisszumot megkötni” – szögezte le.
A választások előtt “nyíltan fenyegette meg” a nagyköveteket
A választások előtt a sajtóban olvasni lehetett arról, hogy Szijjártó Péter burkoltan megfenyegette a nyugati vagy európai nagyköveteket, hogyha beleavatkoznak a választásokba, akkor majd baj lesz az együttműködéssel. Az előzmény az volt, hogy David Pressman, Washington leendő budapesti nagykövete kijelentette, hogy Magyarországon hanyatlik a demokrácia.
Július végén az MCC Feszten Esztergomban tartott előadásában, egy pódiumbeszélgetésen Szijjártó Péter a nagykövetek és a kérdés kapcsán azt mondta: „Kikérem magamnak, teljesen nyíltan fenyegettem meg őket”. Mint mondta, mind a 26 diplomatának szemtől szemben fejtette ki, hogyha a magyar parlamenti választás alatt szükségét érzik annak, hogy közös platformokról bírálják a magyar embereket, a magyar választási folyamatot, a magyar politikai szereplőket és beavatkoznak a magyar választásba, “tényleg baj lesz az együttműködéssel. Osztályvezetői szint fölött nem fognak tudni kapcsolatot tartani a magyar államigazgatással” – jelentette ki a külügyminiszter Esztergomban július végén.
Pressmann kijelölt nagykövet céljai egyértelműek
„Pressman kijelölt nagykövet céljai Magyarországon egyértelműek” – írta Facebook-oldalán az Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége.
“Az, hogy az Egyesült Államok magyarországi nagyköveteként szolgálhatok, lehetőség arra, hogy országaink közelebb kerüljenek egymáshoz, és elmélyüljenek a gazdaságaink és népeink közötti kapcsolatok. Ez azért is létfontosságú, mert nemzeteink sorsa már most nagyon szorosan összekapcsolódik. Egy szabad és biztonságos Európa, amelynek Magyarország szerves része, alapvető fontosságú egy szabad és biztonságos Egyesült Államok számára – idézték David Pressman szavait.
Frissítés!
“Kegyelmet és támogatást nem remélhetünk”, de nem is akarunk
Szijjártó Péter a nagyköveti értekezleten a beszéde elején kiemelte, hogy a kormánypártok minden korábbi rekordot megdöntő választási eredménye a magyar külpolitika teljesítményének is fontos visszaigazolása, ami az eddigi stratégia még erőteljesebb végrehajtására kell sarkalljon.
Tanulságként azt mondta: „az elmúlt években komoly ellenszélben kellett végezni a munkánkat, mivel a mi kormányzati stratégiánk alapvetően megy szembe a nemzetközi liberális mainstreammel. Ezért nyilvánvalóan mi kegyelmet és támogatást ebben a dimenzióban nem remélhetünk. Nem is akarunk, nincs is rá szükségünk” – közölte.
Válságok és veszélyek kora
A miniszter elmondta, hogy napjainkban a válságok és veszélyek korát éljük, amelyben meg kell óvni hazánkat a negatív hatásoktól, ehhez viszont mindenekelőtt a veszélyek beazonosítására van szükség – írta az MTI a tárca közleménye alapján.
Kiemelte a háborút és annak biztonsági következményeit, leszögezve, hogy Magyarország továbbra sem fog fegyvereket szállítani Ukrajnába. A fegyveres konfliktusból fakadó gazdasági visszaesést is nagy kihívásnak nevezte, üdvözölte, hogy ennek ellenére idén ismét export- és beruházási csúcs dőlhet.
Tárgyalni sem hajlandó a kormány EU-s szinten az energia szankciókról
Szijjártó Péter beszélt a nagyköveti értekezleten az energiabiztonságról is és aláhúzta: a kormány ezen a téren nem ismer semmilyen kompromisszumot, nincs az a nemzetközi politikai cél, amely felülírná az ország ellátására vonatkozó felelősséget, európai uniós szinten még csak tárgyalni sem hajlandó Budapest energiaszankciókról. „Mindaz a szemfényvesztés, amit Európa nyugati fele folytatott az energiaellátás szempontjából, az egész egyszerűen nem tartható a tél közeledtével (…) Előbb-utóbb lehull a lepel, a király meztelen, vagy van fűtés, vagy nincs” – mondta.
A külügyminiszter kijelentette: az orosz import kiváltása sem rövid, sem közepes távon nem lehetséges. Kitért arra is, hogy a háború és az amiatti élelmiszerellátási válság nyomán újabb migrációs hullámok indulhatnak, ez esetben pedig egy migrációt támogató brüsszeli politika tragikus lehet. Végül a „rossz európai válaszokat” is érintette, mondván, Magyarországnak a racionalitás hangján kell szólnia, még ha ez méltatlan politikai támadásokhoz is vezet.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a sikerhez továbbra is segíteni kell a magyar cégek exporttevékenységét és a külföldi vállalatok hazai beruházásait, biztosítani kell az ország energiaellátását, szuverén, nemzeti döntéshozatalon alapuló külpolitikát kell folytatni, illetve fenn kell tartani a politikai stabilitást, ezért fel kell lépni mindenfajta méltánytalan külföldi támadással szemben.
„Itt Európában azt a kommunikációs képzetet próbálják előállítani, hogy mi, magyarok egyedül maradtunk. Egyrészt ez Európában sem igaz (…), ráadásul ezen az európai és észak-amerikai kommunikációs buborékon kívül a magyar kormányzati és azon belül a külpolitika megbecsültsége egyértelműen minden idők egyik legmagasabb szintjén van” – hangsúlyozta a miniszter.