Az idei termést már nem tudta megmenteni az eső, ami az elmúlt napokban hullott az ország keleti részén. Debrecen környékén szinte teljesen elpusztult a kukorica. A növényt legfeljebb az állatok takarmányozására lehet használni a silózás után az. Az egyik legnagyobb cég vezetője azt mondja, hogy a szokásos mennyiség tizedét tudják csak betakarítani, ráadásul a megszokottnál sokkal drágábban.
„Óriási költséggel kis termést, rossz minőségben tudunk betakarítani, de ez arra elég, hogy az állatok túléljék ezt az időszakot. Nagyon jelentős költségráfordításokkal kell fehérjét, energiát kell hozzátenni, vitaminokat és más egyéb kiegészítőket, hogy végülis tej legyen ebből a takarmányból”
– nyilatkozta híradónknak Forgács Barna, az Agrárgazdaság Kft. ügyvezető igazgatója.
Ebben a gyümölcsösben sem jelentett sokat az utóbbi napok 8-10 milliméternyi csapadéka. Az őszibaracknál az eső ráadásul még hátráltatja is a termelőket, mert a legrosszabb időben jelentkeznek a gombás betegségek:
„Ez a néhány milliméternyi csapadék, amit kaptunk, sajnos gombás folyamatokat tud elindítani, másodlagos gombás folyamatokat a poloskák szívogatása folytán. Tulajdonképpen az áru piaci értékét jelentősen csökkenti” – fejtegette Tóth Norbert, gazdálkodó.
Sokkal szerencsésebbek a Nógrád megyei termelők. Ebben a szécsényi gazdaságban a napraforgó az utolsó pillanatban érkezett. A kukorica pedig, ahogy mondják a huszonötödik órában kapott esőt. Már készültek a termés nélküli betakarításra, amikor kiderült, hogy mégiscsak lesz termés:
„Jött ez az eső, és ez azt jelentette, hogy megkötött, tehát van címer, van cső és a csövön van szem. Nagyon nehéz megsaccolni, hogy milyen lesz, de én szerintem egy 50 százalék kialakulhat az átlaghoz képest” – mondta híradónknak Varga József, családi gazdálkodó.
Nógrádban a gazdák, ha nyereséggel nem is, de veszteség nélkül zárhatják az évet. Az alföldi gazdálkodók azonban jelentős kiesésre számítanak, ráadásul az állatartók hatalmas költségek mellett tudnak csak jó minőségű takarmányhoz jutni.