A balatonboglári uszoda egy régi, korszerűtlen épületben működött – egészen mostanáig. Az energiaárak emelkedése miatt ugyanis nem tudják fenntartani az üzemeltetését. Számítások szerint több mint százmillió forinttal kellett volna több villany- és gázszámlát fizetni.
„A képviselőtestület előtt az volt a kérdés, hogy honnan lesz ez a százmillió forint. Nem található ez a költségvetésünkben. Így a kényszermegoldást választottuk: sajnos szüneteltetni kell az Urányi uszodájának az üzemeltetését. Egyetlen megoldás lehetett volna, adót emelni, de ezt ebben a nehéz helyzetben a képviselők nem szerették volna a lakosokra terhelni”
– vázolta Mészáros Miklós polgármester Híradónknak.
A városban működő sportcsarnok is az uszoda sorsára jut. Ez a fűtési szezon kezdetéig lehet nyitva, mert ezt sem tudják működtetni. A polgármester azt mondta: nagy a felháborodás a városban, de szerinte még nagyobb lesz, amikor mindenki megkapja az otthoni számláit. A környéken most az úszásoktatás is veszélybe kerül.
„Van a családban érintett gyermek, gondot okoz most, hogy hova menjen úszni, hiszen Balatonszemesre vagy Lengyeltótiba tudna legfeljebb elmenni, de nincs más lehetőség. A tanterv része volt az úszásoktatás, amit most egy tollvonással megszüntettek” – fogalmazott egy lakos.
A Hajdú-Bihar megyei Balmazújváros polgármestere azt mondta: bízik abban, hogy a kormány kiáll az önkormányzatok mellett, hogy elkerülhessék a csődhelyzetet. Ők már az intézmények vezetőivel egy vészforgatókönyvet is készítettek.
„Mi azt nem szeretnénk, hogy életbe lépjen, hiszen az nem a lakosság érdekét szolgálja, az csak egy minimális működtetést biztosítana és azt jelentené, hogy az önkormányzat nem tudja ellátni az alapfeladatait. Az önkormányzat alapfeladatait nem csak az adóbevételeiből, hanem az állam által biztosított normatív támogatásból kell, hogy ellássa”
– véli Hegedűs Péter.
A polgármester szerint ezek a normatív támogatások nem fedezik az önkormányzatok kiadásait, de bízik abban, hogy a kormány kisegíti majd a településeket.