Itthon

Akár “újabb extraprofitadóval kell szembenéznie”, annak, aki az ügyfélre hárítja a jelenlegit

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
drogfogyasztásválasztás, fidesz2025Karácsony Gergely
Hirdetés
Hirdetés

Aki “az extraprofit-különadót áthárítja, fogyasztóvédelmi vizsgálattal, fogyasztóvédelmi bírsággal vagy újabb extraprofit adóval kell szembenéznie” - ezzel reagáltak az igazságügyi tárca részéről arra, hogy a Ryanairen kívül indokolt lehet-e mások esetében fogyasztóvédelmi vizsgálat. 

Hirdetés

Varga Judit igazságügyi miniszter hétfőn a Facebook oldalán tudatta, hogy Budapest Főváros Kormányhivatala fogyasztóvédelmi eljárás keretében 300 millió forintra bírságolta meg a Ryanair diszkont légitársaságot, az extraprofitadó áthárítása miatt.

“Szakmai irányító szervként az Igazságügyi Minisztérium végigkövette a vizsgálatot, melynek végén a fogyasztóvédelmi hatóság a mai napon jogsértést állapított meg, ugyanis a légitársaság tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatával megtévesztette a fogyasztókat” – írta a miniszter a közösségi oldalán.

A légitársaság ezt követően az RTL Híradóval azt közölte, hogy “az EU-s jogszabályok nem engedélyezik a magyar kormánynak, hogy visszamenőlegesen utazási adót vessenek ki, miközben törvénytelenül korlátozzák a légitársaságok jogát arra, hogy az ilyen indokolatlan adókat az utasokra hárítsák”. Ha szükséges, készek az ügyben egészen EU-s bíróságokra is fellebbezni az ügyben.

Ez után kérdeztük meg az igazságügyi tárcát, hogy más légitársaságok esetében indokolt lehet-e fogyasztóvédelmi vizsgálat indítása, az easyJet és a Wizz Air azt közölte júniusban, hogy a kormány által bevezetett extraprofitadó és az üzemanyagárak növekedése miatt a jövőben a viteldíjak várhatóan emelkedni fognak.

“A háborús infláció miatt a gazdasági körülményekből senki nem nyerészkedhet. Ha ezt mégis megteszi egy multicég és az extraprofit-különadót áthárítja, akkor fogyasztóvédelmi vizsgálattal, fogyasztóvédelmi bírsággal vagy újabb extraprofit adóval kell szembenéznie” – reagált a kérdésünkre tegnap az IM kommunikációs főosztálya.

Az általánosabb válaszhoz azt is hozzátették: “A háború és az európai uniós szankciók egész Európában háborús inflációt váltottak ki. A megoldás nem a háború folytatása, hanem a béke. A kormány árstopokkal és az átlagfogyasztásig a rezsicsökkentett árak fenntartásával védi a magyar családokat”.

Mint ismert, a kormány június elején jelentette be, hogy extraprofitadót vet ki, és a légitársaságoknak is meg kell fizetni. Az adó Magyarországról induló utas esetén az Európai Unión belül és Európában bizonyos desztinációk esetén 3900 forint, ezen kívüli országokba utazók esetén pedig személyenként 9750 forint.

A Ryanair vezérigazgatója keményen és szokatlan stílusban bírálta a kormányt és a kabinet minisztereit, és egyértelművé tette: a plusz költséget az utasokra fogja hárítani. A légitársaság azokra a fogyasztókra is ráterhelte az extraprofitadót visszamenőleges hatállyal, akik az adó bevezetése, július 1-je előtt vásárolták meg a jegyüket, de lehetővé tették, hogy ilyen esetben az utasok visszamondják az utat.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek