A debreceni egyetem hallgatói közül az elsőévesek szociális alapon kerülhetnek kollégiumba. Itt több szempontot vesznek figyelembe: a jelentkezők jövedelmi viszonya mellett számít az is, hogy milyen messze van a lakóhely az intézménytől. Itt úgy döntöttek, hogy az energia árának emelését beépítik a kollégiumi díjakba.
„5000 férőhelye van a debreceni egyetemnek 14 épületben és négy városban. Ebből kifolyólag az áremelés is különböző százalékokban történik. Elmondható, hogy a legkevesebb, az 20 százalék körül van, de van 30 százalék fölötti emelés is bizonyos kollégiumi szobák esetében” – magyarázta az igazgató, Csiszár Imre.
A Pécsi Egyetem több városban összesen négyezer hallgatónak tud kollégiumi férőhelyet biztosítani. Itt nem készülnek áremelésre, mivel már korábban meghatározták a férőjhelyekért fizetendő díjakat, ráadásul az egyetem területének 15 százalékát teszik ki a szálláshelyek.
Koltai Arnold, igazgató, hallgatói Szolgáltatási Központ:
„Egy kisebb szelete az egész képnek. Nyilván van az egyetemnek arra stratégiája, hogy a megnövekedett rezsiköltségeket a tartalékból finanszírozza. Ez különösebb módon nem lesz hatással a következő tanév kollégiumi díjaira, hiszen a kollégiumi díjakat már májusban határozta meg a következő tanévre” – fogalmazott Koltai Arnold, a Hallgatói Szolgáltatási Központ igazgatója.
Pécsett egyébként 12 ezertől 30 ezer forint között kell fizetni a kollégiumi férőhelyekért havonta. A díjak mértéke függ attól, hogy milyen a hely komfortfokozata, illetve attól is, hogy a hallgató államilag finanszírozott vagy önköltséges képzésen vesz részt.