Idén július 19-24. között rendezik meg a Bálványosi Szabadegyetemet Tusnádfürdőn. Hagyományosan Orbán Viktor miniszterelnök Tusványos fő szónoka. Utoljára a 30. tábort rendezték meg 2019-ben, a koronavírus-járvány miatt azonban a 2020-as és ‘21-es tusnádfürdői tábor elmaradt.
A legutóbbi, 2019. júliusában Tusnádfürdőn, a 30. Bálványosi Szabadegyetemen miniszterelnök beszédéből az derült ki: az illiberális politika helyes, csak más szót kellene kitalálni helyette. Három éve Orbán Viktor a következőket hangsúlyozta: 1990-ben liberális, 2010-ben nemzeti rendszerváltás történt, az új rendszert kőműveskanállal és karddal a kézben kellett kiépíteni. Erről itt írtunk bővebben.
A nyugati civilizáció tartóoszlopai repedeznek
Orbán Viktor elmondta: Németh Zsolt azzal kérte fel, hogy „pontosan fele olyan hosszan beszéljen, mint szeretett volna”. A miniszterelnök azt ígérte, igyekszik összefogottan előadni a mondandóját, de sok mondandója van. Felidézte a legutóbbi, 2019-es találkozót, most azt mondta, jó, hogy újra együtt lehetnek az emberek. „Jó okunk van, hogy Fidesz-fröccsöt igyunk, az kétharmad-egyharmad, ebből is látszik, hogy van, ami örök” – fogalmazott.
Orbán elmondta: a legutóbbi találkozó óta a világ nagyot fordult, 2019-ben egy rendkívül optimista és bizakodó tábornak lehettek a résztvevői, azonban az az évtized, ami most elkezdődött, jól láthatóan a veszélye, a bizonytalanság és a háborúk évtizede lesz. Itt a közönség soraiból kiabálást, zúgolódást lehetett hallani. „Csak olyan udvariasan, mint a budapesti rendőrök a narkósokkal” – mondta erre a kormányfő.
A veszélyek korába léptünk, a nyugati civilizáció tartóoszlopai repedeznek. Mint mondta, korábban azt hittük, a tudomány védőburkában éltünk, erre kaptunk egy járványt, azt hittük, nem lesz háború, most a szomszédban zajlik, és azt hittük, a hidegháború nem térhet vissza, de egyes vezetők most azon dolgoznak, hogy „blokkvilágba szervezzék életünket” – sorolta.
Mint mondta, ezekről 2019-ben nem tett említést, ez is azt mutatja, hogy az előrejelző képességeink korlátozottak, ez arra tanít, hogy szerények legyünk.
Elvesztettük az energiahordozók feletti ellenőrzést
Azzal folytatta beszédét: az általános hangulat az, hogy a világ egyre rosszabb hely, van valamilyen világvégevárás-hangulat. „A hírek tónusa egyre sötétebb”, sokan világvégét várnak. Hogy lehet, hogy milliók félreértik a világ folyamatait? – tette fel a kérdést a miniszterelnök.
Az ő megfejtése erre az, hogy ez egy “nyugati jelenség, amire a zapatnyikok, – a született nyugatosok – csak legyintenek, azt mondják, nincs nagy baj, “uncsi”, hogy már 100 éve is a Nyugat hanyatlásáról beszéltek. Ami most van, az viszont nem szellemi és demográfiai hanyatlás, mint 100 éve, hanem anyagi és hatalmi hanyatlás is – jelentette ki. A rivális civilizációk, kínaiak, indiaiak, ortodox oroszok kitanulták a nyugati technológiákat, de a nyugati értékeket nem vették át, mondta, aztán arról beszélt, hogy a nyugati demokráciaexportot ezek a rivális civilizációk megalázónak érezték, “ahogy időnként mi is” – erre Szijjártó Péter esetét említette, egy nyugati politikussal, aki diktálni akart – derült ki a szavaiból.
A legfájóbb ebben az a miniszterelnök szerint, hogy elvesztettük az energiahordozók feletti ellenőrzést.
„Ezt einstandnak nevezik”
A jövőt fürkészve nem néz ki jól, amit látunk, mert 1980-ban még úgy nézett ki, hogy a földfémek nagy részét az USA és a Szovjetunió uralta, ma viszont a kínaiak sokkal többet termelnek ki. „A nyugat elveszíti az anyagcsatát” – fogalmazott Orbán Viktor. Szerinte Európa helyzete ezen belül duplán nehéz, mert az USA-nak olyan stratégiája van, amilyen. Mint mondta, 2013 volt az az év, amikor az amerikaiak a nyersanyag- és energiakitermelés új technológiáit kezdték meg, és meghirdettek egy új biztonságpolitikai doktrínát, ami „erősebb doktrínát jelent”. Nem rejtették véka alá, hogy külpolitikai fegyverként fogják használni az energiát, az amerikaiak most egy bátrabb szankciós politikát alkalmaznak, és erre ösztönzik szövetségeseiket is – ezek vagyunk ki – tette hozzá.
Szerinte ez a politika először gyengébb módon valósult meg, mikor Donald Trump volt elnök ellátogatott Lengyelországba, és azt mondta, „free gas”, olcsó gázt kell venni. Európa nem akarta magát függőségbe hozni az amerikaiaktól, ezért ameddig lehet, megpróbálták megvédeni a német-orosz energiatengelyt, ezt viszont éppen most veri szét a nemzetközi politika – fogalmazott. A németek vezetésével az az új irány, hogy álljunk át zöld energiára, de ez a technológia drága, az átállás pedig csak felső nyomásra megy, ezt Brüsszel fejti ki, akkor is, ha ez sérti a tagállami érdekeket – mondta Orbán.
Az EU legújabb javaslata szerint mindenkinek 15 százalékkal kell csökkentenie a gázfelhasználást, és ha ez se vezetne eredményre, akkor elveszik azoktól, akiknek van. Vagyis az Európai Bizottság nem felszólítják a németeket, hogy ne kapcsolják le az utolsó két atomerőművét, mert az olcsó energiát ad, hanem ha majd elfogy az energia, elveszik tőlünk, „ezt einstandnak nevezik” – fejtette ki a kormányfő.
Ez már a poszt-nyugat
Orbán Viktor a beszédében a kihívásokról is beszélt. Jóval több a temetés, mint a keresztelő – ezért az első és legfontosabb kihívás a népesedés, demográfia.
A helyzetünk javult, de fordulat nincs, pedig mindennek ez az alfája és omegája, “ha nem lesz fordulat, ellakják tőlünk Magyarországot” – fogalmazott.
A másik a migráció, a népességcsere. “elárasztás”. Ez kettéválasztotta Európát – jelentette ki. Egyik felén európai és európán kívüli népek élnek együtt, ezek nem nemzetek, ezek népek konglomerátuma, “ez a poszt-nyugat” – mondta.
Orbán Viktor azt prognosztizálta, hogy 2070-re 50 százalék fölé emelkedik a nem európaiak aránya. A másik fél Közép-Európa – „a Nyugat szellemi értelemben Közép-Európába érkezett.” Szerinte Közép-Európa ellen harcol a Nyugat, hogy olyanná tegye, mint ők.
Migráció, gender-vita
Orbán Viktor hangsúlyozta: ugyan most kevesebb szó van a migrációról, de semmi nem változott, Brüsszel a Soros-féle csapatokkal együtt ránk akarja kényszeríteni a bevándorlókat. Magyarország el van ítélve, és ha az ukrán menekültválság nem lenne, ezt az ítéletet elkezdték volna végrehajtani, de most ezt a kérdést félretették – mondta. Fontos, hogy megértsük: ezek „a derék emberek ott poszt-nyugaton” nem kelhetnek fel minden reggel úgy, és nem mérgezhetik meg életüket azzal a gondolattal, hogy minden elveszett, mi nem akarjuk őket szembesíteni ezzel, csak azt kérjük, ne akarják ránk kényszeríteni azt a sorsot, amit mi végzetnek látunk egy nemzet számára. Az internacionalista baloldalnak van egy ideológiai csele, azt állítják, hogy Európában eleve kevert fajú népek élnek, azonban ez egy történelmi és szemantikai szemfényvesztés – mondta. Van az a világ, ahol az európaiak összekeverednek az Európán kívülivel, és vagyunk mi, ahol az Európán belüliek keverednek össze – szögezte le.
Ha szerencsés a csillagjárás, ezek a népek össze is olvadnak, egy új, sajátos kultúrát hozva létre. Egymással hajlandóak vagyunk keveredni, de nem akarunk kevert fajú néppé válni – mondta a miniszterelnök, hozzátéve: ma a helyzet az, hogy az Európa felé mozgó iszlám civilizáció belátta, hogy a hazánkon keresztül vezető útvonal nem alkalmas arra, hogy rajtunk keresztül küldje embereit nyugatra, ezért ezt máshol teszik meg. Gyermekeinknek ezért nem csak délről, de nyugatról is védekezniük kell majd. Nekünk az a dolgunk, hogy felkészítsük a gyerekeinket arra, hogy ez ellen védekezni tudjanak – mondta Orbán Viktor.
Gender – ezt mi gyermekvédelmi törvénynek hívjuk, bár erről is kevesebb szó esik most, de ebben az ügyben is bíróságra vittek minket, várjuk az eredményt – folytatta a kormányfő. A miniszterelnök kiemelte az igazságügyminiszterét, mondván, a gendernél sikerült eredményt elérni, “Varga Judit miniszter asszonynak köszönhető”, hogy a gender-kérdést sikerült leválasztani az uniós pénzekről szóló kérdésről.
Népesség, társadalom, gender, így haladunk felfelé, fontostól a kevésbé súlyosig. Nálunk az apa férfi, az anya nő, hagyják békét a gyerekeinket, és ezt fogadtassák el a Soros-ügynökökkel – hangoztatta. A nyugati bolondériának soha nem lesz Magyarországon többsége – mondta, mire nagy tapsot kapott.
Háború: a kormánynak kötelessége, hogy magyar szülő és magyar gyerek ne kerüljön ilyen helyzetbe
Orbán Viktor szerint a negyedik kérdés a háború kérdése. Minden háborút sokfajta nézőpontból lehet szemlélni, de az elsődleges szempont az a tény, hogy az anyák siratják gyerekeiket, a gyerekek pedig elveszítik szüleiket – fogalmazott. A magyar kormánynak kötelessége, hogy magyar szülő és magyar gyerek ne kerüljön ilyen helyzetbe. Bár Orbán szerint egyes országok bírálnak minket, mert szerintük nem vagyunk elég elkötelezettek az ukránok felé, de ők messze vannak, csak pénzt vagy fegyvert adnak, de ebben a háborúban egyedül magyarok halnak meg. Hazánknak joga van azt mondania, hogy a béke az egyetlen megoldás – hangsúlyozta.
Ez a háborús infláció és háborús gazdasági válság ellenszere is – tette hozzá.
Orbán szerint fenn fogjuk tartani azt, hogy ez nem a mi háborúnk, a NATO sokkal erősebb, mint Oroszország, ezért az oroszok soha nem fogják megtámadni a NATO-t. Az a mondat, hogy Ukrajnánál nem állnak meg, az egy ukrán propagandamondat, amit a miniszterelnök megért, az ország minél több országot akar bevonni, de ennek nincs alapja.
Miután az EU úgy döntött, hogy fegyvert szállít, és gazdasági szankciókat vet ki, azt jelenti, hogy de facto részesévé váltak ennek a konfliktusnak. Most úgy kell segítenünk az ukránokat, hogy Moszkva szemében ez ne váljon olyan helyzetté, hogy mi formális hadviselő felekké váljunk.
A kormányfő szerint fontos, hogy megértsük, mit miért tesznek az oroszok, de ebből nem következik, hogy ezt el is fogadjuk. Az oroszok egy diplomáciai igényt fogalmaztak meg, leírták, hogy azt követelik, hogy Ukrajna soha ne legyen tagja a NATO-nak, és vállaljuk, hogy nem helyezünk el olyan fegyvereket Ukrajna területén, amellyel el lehet érni Oroszország területét. Ezt a nyugatiak elutasították, tárgyalni sem voltak hajlandók róla, ez pedig azt váltotta ki, hogy ma az oroszok fegyverrel akarnak teret biztosítani annak az igényüknek, amit korábban tárgyalással szerettek volna elérni.
Szerinte ha ma Donald Trump lenne az amerikai elnök, és Angela Merkel maradt volna a német kancellár, akkor ez a háború sosem robban ki. „De nem volt szerencsénk, ezért most benne vagyunk ebben a háborúban” – jelentette ki.
„Egy olyan kocsiban ülünk, amelynek mind a négy kereke defektet kapott”
A nyugati stratégiát azzal írta le: Ukrajna angolszász kiképzőkkel és fegyverkekel háborút nyerhet. A szankciók le fogják gyengíteni Oroszországot. Képesek leszünk kezelni a szankciókat, nekik fáj jobban. A világ felsorakozik majd mögöttünk, mert nekünk van igazunk.
De most „egy olyan kocsiban ülünk, amelynek mind a négy kereke defektet kapott” – jelentette ki.
Orbán Viktor azt mondta: “a háború előjáték”, végül annak a szava dönt, aki erősebb – magyarázta.
Minden vitában el kell mondani a véleményünket – ez morális kötelességünk – el kell mondanunk, hogy ha mind a négy kerék defektet kapott, kocsit, stratégiát kell cserélni – mondta.
Az EU-nak nem az a dolga, hogy az oroszok vagy az ukránok közé álljon, hanem, hogy közéjük álljon – jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve: ha Lavrov urat hallgatja, olyan mintha 30 évvel ezelőtt beszélne, de ez nem jelenti azt, hogy nincs értelme, amit mond.
Orosz-ukrán béketárgyalás nem lesz, a háborúnak akkor lesz vége, ha orosz-amerikai béketárgyalás lesz. Az EU eljátszotta 2014 után az esélyt – “Minszket ki kellett volna kényszeríteni” – az oroszok is inkább azt akarják, azzal akarnak tárgyalni, aki ki is tudja kényszeríteni, amiről megegyeznek – derült ki Orbán Viktor szavaiból.
A miniszterelnök azt mondta: az EU meg akarja változtatni a külpolitikai döntések rendszerét, de ha egy országra rákényszerítenek egy külpolitikát, azt egyszerűen imperializmusnak kell nevezni, az az érv pedig, hogy Európa másképp nem tud világpolitikai tényezővé válni, szemfényvesztés, azért nem tud azzá válni, mert „a saját hátsó udvarában nem tud rendet tartani”. Itt van a háború, ezt kellene rendezni – szögezte le. Hozzátette: az ambíciós szintnek az is megfelelne, ha az EU a saját határait meg tudja védeni, de nem tudja, sőt, Matteo Salvinit, aki ezt megpróbálta, bíróság elé citálják.
Az uniós viszonyról: meg fogunk egyezni, elmegyünk a falig, itt megöleljük egymást
“Egész Európát a recesszió réme gyötri” – hangoztatta a várható világgazdasági válságról. A forint gyengülését a dollár erősödésével magyarázta.
Ha van globális recesszió, lehet-e lokális kivétel? – vetette fel. A kulcsszó: kimaradni, ha kimaradunk a háborúból, migrációból, genderből, minimumadóból, s végül a recesszióból.
2029-ban is kanyarban előztünk, csak kaptunk egy jópofa ónos esőt – mondta.
Szerinte nem tudunk egyben négy évre készülni, kétszer két évre készülünk, az első határ 2024, akkor lesz az amerikai elnökválasztás is, és az esély a békére – mondta.
Új megállapodást kell kötni az EU-val mindenekelőtt. “Meg fogunk egyezni. Elmegyünk a falig kézen fogva, ott megállunk, megöleljük egymást”, mosolyogva kiegyezünk – hangoztatta Orbán Viktor, hozzátéve: meglesznek a pénzek.
Ezen kívül meg kell állapodni Oroszországgal, Kínával és az USA-val is – mondta.
Rezsicsökkentés: úgy néz ki, sikerül megvédeni
A feladat, hogy valahogyan megvédjük a rezsicsökkentést, úgy néz ki, ez sikerülni fog, az átlagfogyasztásig mindenkinél megmarad a korábbi ár, Romániában például nem így van – hangsúlyozta. Orbán szerint ha ezt sikerül megvédeni, azt társadalompolitikai eredménynek könyvelhetünk el.
A miniszterelnök szerint tavaly 296 milliárd forintot fizetett ki az állam, de ha maradnak az árak, idén már 2051 milliárdot kellene kifizetni, ezt a magyar állam nem bírja ki, ezért döntöttek úgy, hogy az átlagfogyasztást megvédik, de afölött piaci árat kell fizetni. Ami megindult beruházás, azt befejezik, „mert torzón semmi nem maradhat”, de új beruházásokat nem tudunk elindítani, mert nem lehet garantálni, hogy azt be lehet-e fejezni – fejtette ki. Emellett le kell jönni a gázról, az áram sokkal kisebb terhet jelent, van atomerőművünk és napenergiánk is – tette hozzá.
Tényezők, amikre építhetünk
Orbán Viktor azt mondta: 2030 környékén Magyarország az unió nettó befizetőjévé válhat. „Ekkor kell az erő” – hangoztatta.
Aztán a miniszterelnök pontokba szedve felsorolta, mire tudunk építeni:
- megvan a határvédelmünk,
- a családok védelme,
- a hadseregfejlesztés,
- az energiaforrások diverzifikálása,
- a technológiai váltás kihasználása, elektromos autók, a világ harmadik legnagyobb akkumulátorgyártói leszünk,
- a külföldi tőke beáramlása keletről, nyugatról,
- a tranzitország-státusz, s blokkosítást ellenezni kell
- a politikai stabilitás, a kétharmad, kétharmados kormány, fiatalítás/nemzedékváltás – Novák Katalin ilyen köztársasági elnök, a miniszterek sora új nemzedékhez tartozik
- a nemzeti szellemi alapok megvannak és az ambíció is.
“Be fogjuk vasalni!”
„Az ő korabeliek Európában csak kezdik a politikai pályafutásukat, ő már kifele megy” – mondta Orbán Viktor a nemzedékváltás kapcsán.
Az ambíció pedig abból fakad, hogy mi, magyarok „mindig többet adtunk, mint kaptunk”, „jobbak, szorgalmasabbak és tehetségesebbek vagyunk, mint ahol tartunk”.
A világ nekünk tartozik és ezt a be akarjuk, és be is fogjuk vasalni – mondta beszéde végén Orbán Viktor.