Itthon

Tombol a hőség, ilyenkor vannak, akikre fokozottan figyelni kell

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

A gyermekorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a kicsik sokkal hamarabb képesek kiszáradni, ezért a megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlen, de többféle módon is lehetőség van a hűtésre. A gyermekek mellett ilyenkor az idősek is fokozott veszélynek vannak kitéve, rájuk is oda kell figyelni.

Hirdetés

A hét legmelegebb napjai zajlanak épp, első- és másodfokon is kiadták a hőségriadót az országban. Póta György az ATV Start című műsorában arra figyelmeztetett, hogy kor szerint sokkal rövidebb időbe telik egy kisbabánál a megfelelő mennyiségű folyadék elvesztése, vagyis ők korábban képesek kiszáradni. A gyermekorvos szerint ezért is kell a kisgyerekekre nagyon figyelni, mert a folyadék hiánya nagyon komoly élettani következményekkel, akár életveszélyes állapottal is járhat.

A szakember szerint ahhoz, hogy a szervezet normálisan működjön, egy hőmérsékleti határon belül kell tartani. Ha nagy a hőség, és a meleg éjjel sem mérséklődik, nincs mód rá, hogy a plusz hőt a szervezet leadja, emiatt megváltozik a szervezet működése: savasodik, fokozódik a légzés- és pulzusszám, romlik a keringés. A veszélynek az idősek is ki vannak téve, rájuk leginkább a keringési hatások miatt lehet káros a hőség.

Póta György szerint nyugodtan lehet használni a légkondicionálót, de nem szabad, hogy a gyerekeket közvetlenül érje a hűs levegő, mert az megfázáshoz vezethet. Ugyanez a helyzet akkor is, ha autóval utazik a család. 

Arra viszont figyelni kell, hogy a nagy hőingadozás semmilyen szervezetnek nem tesz jót, éppen ezért nem tanácsos a klímát 18-16 fokra állítani – figyelmeztetett a szakember.

A gyermekorvos szerint naponta akár 3-4-szer ajánlott hűvösebb, a testhőmérsékletnél pár fokkal hidegebb vízzel zuhanyozni, ez segíthet leadni a hőt.

Autóban hagyott gyerekek – soha nem jó opció!

Póta György sokszor tapasztalja, hogy a szülők jószándékból hagyják a gyereket az autóban, mert például alszik és nem akarják felébreszteni. Ilyenkor viszont sokszor bekötve, a gyerekülésben hagyják őket ott. Ha emelkedik a hőmérséklet, az első jel, hogy az agy vérellátása csökken, a gyerek figyelme tompul, pánikba esik.

Ilyenkor nem lehet elvárni, hogy racionálisan gondolkodjanak, és mondjuk elkezdjék nyomni a dudát, hogy felhívják magukra a figyelmet. Ha már a gyermek elveszíti az eszméletét, onnantól már nem tud semmit tenni. 
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek