„Az európai gazdaság tüdőn lőtte magát, ezért most levegőért kapkod mindenhol” – múlt héten a miniszterelnök arról beszélt az állami rádióban, hogy jobban fáj az uniós tagállamoknak a szankciók bevezetése, mint Oroszországnak. Azóta a a közösségi oldalain többször is kudarcnak nevezte az uniós szankciós politikát.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Tusnádfürdőn azt mondta, hogy az Európai Unió minden jel szerint rendkívül komoly vesztese az Ukrajnában zajló háborúnak. Úgy fogalmazott: Európa feje fölött az euróárfolyam, az infláció és az energiaárak emelkedése szempontjából „nagyon sűrű fellegek” gyülekeznek,
Rácz András szerint viszont az eddigi adatok éppen hogy azt támasztják alá, hogy az orosz gazdaságot érzékenyebben érintik a szankciók, mint az európait. Facebook-posztjában úgy fogalmazott: maga az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium 7,8 százalékos GDP-visszaesést várt, miközben az Unióban a növekedés mértéke 2,7, Magyarországon pedig 5,2 százalékos. A Híradónk által megkérdezett szakértő szerint valóban nem tűnnek átgondoltnak az EU szankciói, hiszen ettől még nem lesz vége a háborúnak, de az tény, hogy Oroszországot igenis megviseli az embargó.
„Oroszországnak eu-s exportja az bő 40 százalék volt a teljes exportnak, ezt elveszteni….ez nagyon fog fájni. Nagyobb visszaesését fog elkönyvelni Oroszország, mint bármelyik európai ország”
– véli Deák András György.
Pedig az igazán fontos büntetőintézkedések, így az olaj esetében még életbe sem léptek. A Híradónk által megkérdezett energetikai szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy Oroszország már nem jut hozzá a korszerű technológiákhoz, ráadásul a banki tartalékai is hiányoznak Moszkvának.
„Megviseli őket, szerintem jobban, mint Európát. …ezekhez a pénztratalékokhoz nem fértek hozzá”
– közölte Holoda Attila.
A szakértő szerint ugyan Oroszország más piacokon igyekszik értékesíteni az embargó miatt fennmaradt készleteit, de azt nyomott áron és a korszerű technológiák hiányában teszi.