Itthon

Béremelés itt, ígéretek ott – a rendvédelmisek részsikerről beszélnek, a pedagógusok csalódottak

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

A Független Rendőr Szakszervezet főtitkára szerint a rendvédelmisek béremelésének mértéke lehetett volna magasabb is, a PDSZ választmányi tagja pedig azt mondja, nincs rendben, hogy a kormány Brüsszelre és az ellenzékre mutogat, ha szóba kerül a pedagógusok fizetése.

Hirdetés

Nyílt levelet küldött Orbánnak a PDSZ, miután a Belügyminisztérium miniszterhelyettese bejelentette: a rendvédelmi szervek állományának illetményét két ütemben megemelik. Ez a tiszthelyettesek esetében 30-44 százalékos, a tiszteknél 18-25 százalékos emelést jelent. A pedagógusok azt nehezményezik, hogy a miniszterelnök többször is megerősítette bérigényük jogosságát, de rendre azt a választ kapták a sztrájktárgyalásokon, hogy a jelen költségvetési helyzetben emelésre csak a brüsszeli támogatások megérkezése esetén kerül sor. Közben azonban megemelték a miniszterek fizetését, szeptembertől átlagosan plusz 650 ezer forintot kapnak a tárcavezetők.

Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára az ATV Start című műsorában elmondta, részsikernek élik meg ezt a döntést, mert a mértéke lehetett volna még magasabb is, illetve a második részét eltolták 2024-ig, ekkor jöhet az emelés második részlete. 

A rendőrségen közel 50 ezer munkavállaló dolgozik, de ez a rendelkezés csak a kétharmadukat érinti, azok, akik nem hivatásos jogviszonyban, hanem riaszosként dolgoznak, egyetlen fillért sem kapnak ebből. Pongó bízik benne, hogy sikerül még számukra is kiharcolni valamit, mert az elvándorlás ott is megindult.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja egyetért azzal, hogy a rendvédelmi szerveknél is régóta kellett volna emelni a béreket, ez rendben van, az viszont nincs, amikor azt a választ kapják, hogy a költségvetés ezt nem engedi meg, hanem „megy a Brüsszelre mutogatás”. 

Mindkét területet érinti az elvándorlás

Arra a kérdésre, hogy a most a rendvédelmiseknek ígért 52 milliárdot megkapnák a pedagógusok is, az megoldaná-e a problémát, a PDSZ választmányi tagja azt felelte: sajnos ennél sokkal nagyobb mértékű emelésre van szükség, mert itt nem csak a pedagógusokról van szó, hanem a nevelést, oktatást végzőkről is, akiknek 2008 óta nem változott a bére. „Ha így megyünk tovább, egyre kisebb létszámnak kell biztosítani a béremelést” – jegyezte meg. 

Szerinte az állami szervek már megértették, hogy itt sürgős beavatkozásra van szükség, mert legalább már elismerik, hogy pedagógushiány van, a tanév megkezdése is sok helyen gondot kell okozni, ezért azonnali beavatkozásra van szükség.

Pongó szerint a rendőrségen nagyon kevés azoknak a fiataloknak a száma, akik a pályára jönnek, és egyre többen távoznak a testülettől, ennek legfőbb oka a bérhelyzet. Ez valamelyest most rendeződni fog, egy tiszthelyettes 267 ezer bruttó fizetéssel kezdett, 260 ezer a garantált bérminimum, ettől kevesebbet Magyarországon nem is lehet keresni – hangsúlyozta. A főtitkár azt mondta, ezt most 384 ezer forintra emelkedik, ez első lépésnek jó, de további emelésre van szükség. 

A határvadászoknak nagyon örülnek, ez tehermentesíti majd a rendőrség alapfeladatának ellátását, de hogy honnan fognak emberek jelentkezni, nem tudni, hiszen a rendőrség utánpótlása is nehéz. A kiírt pályázatok szerint a képesítési követelményeket lejjebb vitték, akár 8 osztályos végzettséggel is lehet jelentkezni határvadásszal, ezt nem támogatják, de megértik, hogy ez egy ideiglenes megoldás lehet, de hosszú távon nem lesz fenntartható – tette hozzá.

Rossz üzenet a minisztériumtól

Nagy Erzsébet szerint a tanároknál a gyakornoki idő általában két év, és ha ezt összevetik azzal, hogy a diplomás kollégák a garantált bérminimumot kapják, és arra jön rá a szakmai ágazati pótlék, látni, hogy óriási elmaradásról van szó. Nem a rendvédelmisek bére lesz most sok, hanem a közoktatásban dolgozóké rettenetesen kevés – húzta alá. Hozzátette: ennek az emelésnek, főképp, hogy a rendvédelmisekkel egy minisztérium alá tartoznak, nagyon rossz üzenete van. „Folyamatosan megy a bűnbakkeresés” Nagy Erzsébet szerint, a kormány mindig mást hibáztat, de úgy látják, hogy a politikai szándék és akarat hiányzik.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek