Azbej Tristan mellett a Spirit FM Exkluzív és Magyarország segít közös adásának vendégei Ujházi Lóránd, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának tudományos főmunkatársa és Resperger István ezredes, az NKE Nemzetbiztonsági Intézetének igazgatója voltak.
Az államtitkár a beszélgetést egy bejelentéssel kezdte: Szijjártó Péter külügyminiszterrel Londonban egy vallásszabadságról szóló konferencián vettek részt, ahol eldöntötték, hogy a következő négy évben is folytatódnak az üldözött keresztények megsegítéséért folytatott állami programok.
Mint a politikus elmondta, a Budapest-jelentéssel és a magyar kormány e téren végzett munkájával kapcsolatban nemzetközi körökben kétféle reakcióval találkozik: az egyik csoport érzi azt a „morális deficitet az egész emberiségben,” amit a keresztények magára hagyása jelent, ők „megváltásként” értékelik, hogy van egy ország, aki állami szintre emelte az ő megsegítésüket – magyarázta. A másik csoportot – főként a nyugati nagyhatalmakat – az ügy viszont nem érdekli – fejtette ki a műsorban.
A Pünkösdkor, Nigériában lezajlott merénylet azonban, melynek során 50 embert gyilkoltak meg a szentmisén, azt eredményezte, hogy az Európai Parlamentnek is napirendre kellett tűznie a kérdés megvitatását. A konklúzió viszont az lett, hogy az eset nem a keresztényüldözés példája, hanem a klímaváltozás társadalmi hatása – hangzott el Azbejtől. A jelentés és a magyar programok azért is fontosak, hogy „ezeket a teljesen elrugaszkodott és szégyenletes politikusi megnyilatkozásokat szembesíteni tudjuk a tudományos tényekkel” – tette hozzá az államtitkár.
Ujházi Lóránd, aki saját elmondása szerint inkább akadémiai körökben mozog, kiemelte a műsorban, hogy ott „széles látókörű” emberekkel találkozik, és az ő részükről nyitottságot tapasztal az ügy felé.
A Budapest-jelentés egyik legnagyobb előnye, hogy olyan katonák, humanitárius szervezetek beszámolóit tartalmazza, akik az érintett területeken jártak – húzta alá Resperger István.
„Most az orosz-ukrán háború mindent elvisz, észre sem vesszük, hogy éppen börtönökbe tört be a Boko Haram, éppen embereket rabol el” – hangsúlyozta az ezredes, aki szerint „jó lenne visszatérni a normál mederbe” és kellő figyelmet fordítani ezekre a merényletekre.
A fegyveres konfliktusok száma a világban ugyanis nem csökken, a keresztények ellen elkövetett terrorcselekmények és különösen ezeknek „extrém oldala” szintén aggodalomra ad okot. A Boko Haram például közel 40 ezer ember haláláért felelős a világban, és ez ellen komoly lépésekre van szükség, mert az, hogy „szóban támogatom, vagy imádkozom valakiért, az egy dolog” – üzente Respeger a beszélgetésben, amit ide kattintva hallgathat végig.