Itthon

Elemző: A magyarok többsége mindig is úgy tekintett a Nyugatra, mint egy mintára

ATV.hu
Hirdetés

A Medián legfrissebb felmérésében arra kereste a választ: ha Nagy-Britanniához hasonlóan nálunk is népszavazást tartanának arról, hogy Magyarország kilépjen-e az Európai Unióból, hogyan döntenének az állampolgárok. A válaszadók közel 90 százaléka az uniós tagság mellett tette le a voksát. Az ATV Start vendége Hann Endre, a Medián ügyvezetője volt.

Hirdetés

Arról, hogy a kérdés mennyire tekinthető égetőnek Hann Endre első körben a válaszadók reakciójára hívta fel a figyelmet, amely egyértelműen a magyarok EU melletti álláspontját igazolja. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a Huxit – amelyre már külön megnevezéssel is rendelkezünk – egyre többször kerül elő a politikai közbeszédben lehetőségként vagy éppen kockázatként, veszélyként, hiszen Orbán Viktornak rendkívül sok konfliktusa van az EU-val.

„Amit most látunk, az csak részben új kérdés, de a tendencia nem változott a hozzáállás tekintetében. Sőt, az elmúlt évtizedben erősödött az a tábor, amelyik az Európai Uniót Magyarország számára előnyösnek éli meg” – fogalmazott, majd hozzáfűzte: ez a majdnem kilencvenszázalékos többség két csoportból tevődik össze; vannak, akik teljes mértékben támogatják, vannak, akik pedig inkább támogatják az uniós tagságunkat.

Ideológiai vagy gazdasági alapon kapcsolódnak inkább a magyar emberek az EU-hoz?

„Ez egy indokolt, ugyanakkor szinte megválaszolhatatlan kérdés. Ahány ember, annyiféle reakció. A magyarok jelentős része számára az uniós tagság egy mindennapos dologgá vált, nem kérdés” – kezdte válaszát Hann.

Majd úgy folytatta: „Ha csak arra gondolunk, hogy szabadon utazhatunk, szabadon vállalhatunk munkát, a telefonálás nem kerül többe, ha Európán belül utazunk – csak ilyen egyszerű, hétköznapi kis dolgokra. De ha valaki önmaga nem is élvezi közvetlenül ezeket az előnyöket, akkor szinte biztos, hogy a családjában van olyan ember, akit érintenek ezek a dolgok” – magyarázta.

A szakértő kiemelte: a magyarok többsége nyugatra mindig is úgy tekintett, mint egy mintára, ez azóta sem változott.

„Ráadásul ezt a felmérést az Ukrajna elleni agresszió után végeztük. Meglehet, erre kifejezetten nem kérdeztünk rá, de a válaszok egyértelműen tartalmazzák azt is, hogy a magyarok többsége számára nem kérdés, mit jelent a keleti vagy a nyugati orientáció közötti különbség” – tette hozzá.

Az ügyvezető arra is kitért, a közvélemény-kutatásban egy új perspektívát is megvilágítottak: azokat ugyanis, akik a bennmaradás mellett voksolnának megkérdezték arról is, hogy ha Orbán Viktor – aki sokszor kritizálja Brüsszelt – azt javasolná, hogy hagyjuk el az Uniót, akkor miként döntenének. Hann Endre kiemelte: még így is 81 százalék az EU-t választaná, ami a teljes mintára vetítve továbbra is egy kétharmados, 64 százalékos eredményt jelent.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek