Itthon

Orbán: Háromszor 10 százalék a pedagógusoknak biztos

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnök hétfő délután az azonnali kérdések és válaszok órájában beszélt a parlamentben.

Hirdetés

Áremelkedés

Kálmán Olga DK országgyűlési képviselője kérdésében az élelmiszerárak emelkedéséről beszélt. Az elszabaduló élelmiszerárak maguk alá fogják temetni a magyar családokat – figyelmeztetett.

Az ellenzéki képviselő szerint az Orbán-kormány csapnivalóan kormányoz. A magyar családok tudják, hogy ha valaki, akkor a magyar kormány és a magyar kormányfő tehetne azért, hogy ezt a drágulást megállítsa – fogalmazott, és arra kérte a miniszterelnököt, fogadják el a DK javaslatát és csökkentsék az alapvető élelmiszerek ÁFÁ-ját.

Orbán Viktor válaszában arról beszélt: egész Európát háborús infláció sújtja. Aki közelebb van a háborús zónához, ott magasabb – mutatott rá.

A miniszterelnök szerint az áfacsökkentés nem helyes megoldás, mert az nem csökkenti az árakat, és így a kereskedők tennék el a megtakarított összeget, nem pedig a magyar családok. Mi ezért vezettük meg ársapkát, mert ez a családokat védik, a családok számíthatnak ránk, meg fogjuk védeni őket, ahogy korábban is tettük – hangsúlyozta.

Kálmán Olga viszonválaszában úgy reagált: nem voltak nagy elvárásai, de a miniszterelnöknek még ezt is sikerült alulmúlnia. Az ársapka nem hozott a hétköznapokban javulást – vélekedett a képviselő, aki szerint a kormány csak manipulálja az embereket.

Orbán Viktor viszonválaszában megígérte: meg fogják védeni a munkahelyeket, a nyugdíjakat, a családtámogatásokat és a rezsicsökkentést. A háború ellenére is – tette hozzá.

Béremelések

Jakab Péter, a Jobbik lemondott elnöke (aki frakciótársával, Z. Kárpát Dániellel közösen nyújtotta be azonnali kérdését) azt kérdezte a miniszterelnöktől: azt üzente a munkavállalóknak, ha jó valamiben, kérje meg az árát.

A jobbikos politikus már a parlamentbe érkezése előtt posztolt: „Úton. Van némi mondandóm a miniszterelnöknek” – írta ki a Facebook-oldalára.

Az azonnali kérdésében Jakab azt szegezte a miniszterelnöknek, hogy “elszabadultak az árak”, de ő megemelte a fizetését a duplájára, viszont a melósok, tanárok és mások fizetésemelést sem kaptak, “de már ígéretet sem” – utalt Pintér Sándorra. Matolcsy György nyugdíjkorhatáremelési tervét is szóba hozta.

Orbán Viktor erre azt mondta, “ezeket már mind hallottuk, de ami izgalmasabb, az emberek is hallották”, ezért “önöket rendszeresen elfenekelik” – fogalmazott. Ami a miniszterelnöki fizetést illeti, azt a parlament határozza meg, ez megtisztelő a számára, őt a sor végére hagyták, de kivárta a sorát – mondta a miniszterelnök, megjegyezve: a képviselők fizetését az övé előtt rendezték.

Jakab szóvá tette, hogy a magyar emberekkel elhitették, képesek minden válságot legyőzni. De bezuhant a forint, 404 forint egy euró. Engedjék el az alapvető élelmiszer-áfát – követelte a képviselő.

A miniszterelnök minderre azzal reagált a jobbikos politikusnak: milyen jó, hogy az előző évek során kimentette a kormány a családokat a devizaadósságból.

A kormánynak az infláció és az áremelkedések megfékezését illetően a nincs szégyenkeznivalója – jelentette ki Orbán Viktor. Az árszabályozás, az ársapka működik, nem káosz van, remélik, hogy rendeződik a helyzet. De ha nem ez lesz, akkor majd a rendelkezésükre álló eszközzel megoldják a helyzetet – mondta Orbán Viktor. 

Olimpia

Fekete-Győr András, a Momentum frakcióvezetője azt kérdezte a miniszterelnöktől: titkol-e valamit a magyar emberek elől? Van olyan szándéka, hogy megalomán olimpiai beruházásokra költse a magyarok pénzét? – fogalmazott.

Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: ha képes és hajlandó az ország, támogatná a kezdeményezést, de szerinte Magyarország jelenleg nem lenne képes megszervezni a budapesti olimpiát. Nem inkább a tanárok fizetésemelése lenne erkölcsi kötelesség? – tette fel a kérdést Fekete-Győr András.

Orbán Viktor hangsúlyozta: nincs felhatalmazása arra, hogy az olimpiai bizottság helyett nyilatkozzon, de rámutatott arra is, hogy a 32-es olimpiának már megvan a helyszíne. Megígérte ugyanakkor, hogy majd a ’36-osról szívesen beszél Fekete-Győrrel, ha még a parlamentben lesz.

Fekete-Győr András viszonválaszában újfent hangsúlyozta: nemcsak Orbán Viktornak vannak álmai, hanem a magyar tanároknak, rendőröknek és egészségügyi dolgozónak is, például a fizetésemelésről. A költségvetésben azonban ilyenről nincsen szó – nehezményezte.

Orbán: háromszor 10 százalék a pedagógusoknak biztos!

Harangozó Tamás ( MSZP ) az oktatásról, egészségügyről, a rendvédelmisekről kérdezte a miniszterelnököt, mint mondta, kórházi osztályokat zártak be, több száz rendőr adta be június 1-től a leszerelési kérelmét. “Pislákoló fény sincs az alagút végén”, “egy huncut fillérjük” sem marad, lesz-e korrekció, béremelés a tanárok, egészségügyiek, rendvédelmisek számára?

Orbán Viktor erre azt mondta, köszöni a gratulációt a választási győzelemhez, és emlékeztette a szocialista politikust: 55 – 35-re a Fidesz-jelölt győzött a körzetében a választáson. A miniszterelnök a kérdésre válaszolva kijelentette: “a pedagógusok biztosan kapnak 3-szor 10 százalékos béremelést”. Az ápolónők esetében 70 százalékos béremelés volt, “és igen jobb lett volna 140” – fogalmazott Orbán Viktor, utalva a háborús helyzetre, de mint mondta, ‘23-ban még lesz orvosbéremelés is. Fontosak a rendőrök, ennek az évnek az elején hathavi fegyverpénzt kaptak – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.

Az MSZP-s politikus erre azt mondta: szomorúan hallotta, hogy a miniszterelnök nem ígért semmit. Harangozó Tamás Pintér Sándort idézte, aki illetményrendezést szorgalmazott. Bizisten támogatjuk! De nincs ilyen javaslat, és nincs elég orvos, ápoló pedagógus.

A miniszterelnök a viszonválaszában kijelentette: csak a rend kedvéért szóvá tette, a baloldali kormány idején elvettek egy havi fizetést a tanároktól, egészségügyiektől, bezárták az iskolákat, “a tények fedezete nincs ott az ön szavai mögött” – mondta az MSZP-s politikusnak. Minden területen készülünk béremelésre – jelentette ki, de ez a háborús helyzettől és a gazdaság növekedésétől függ.

“Egy biztos, önökre nem, de ránk a magyar emberek számíthatnak” – jelentette ki Orbán Viktor.

A kormány legyen elég bátor, és menjen neki ezeknek a „disznófejű nagyuraknak”

Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke, országgyűlési frakcióvezetője szerint olyan, mintha a kormány mindig elmenne a lényeg mellett. Mi nagyon örülünk nekik, ha újra lesznek vármegyék a főispánok, meg is fogjuk szavazni, de jó lenne, ha alkotmánnyal is foglalkoznának és nemcsak „fideszes” alkotmány lenne – fogalmazott Toroczkai.

Nehezményezte azt is, hogy a különadók éppen a kaszinókat és a globális tech-cégeket nem sújtják. A pártelnök szerint ugyanis digitális adót kellene bevezetni, ebből pedig béremelést is lehetne finanszírozni. Ők 15 százalékot javasolnak, és arra kérik, a kormány legyen elég bátor, és menjen neki ezeknek a „disznófejű nagyuraknak”.

Orbán Viktor válaszában arra hívta fel a figyelmet, a történeti alkotmány benne van az alkotmányban, az extraprofitadót pedig csak azokra a területekre tudják kivetni, melyekre jogilag lehetséges. Az ön által említettek sajnos nem ilyenek – szögezte le a miniszterelnök.

Hozzátette: a tech-cégek adóztatásán dolgoznak, de szerinte egyedül nem mennek semmire. Közös európai összefogásra van szükség – vélekedett.

Toroczkai viszonválaszában újabb témákat vetett fel. Ilyen szerinte a migráció, mely ellen – úgy véli – a kormány nem küzd elég hatékonyan.

Feltette továbbá a kérdést, hogy a kormány miért akar vakcinagyárat építeni, szerinte ugyanis inkább biovédelmi kutatócsoportot kellene létrehozni ebből a pénzből.

Orbán Viktor a felvetésre úgy reagált: a vírus ügyében nem értenek egyet, hiszen „önök oltásellenesek”. Szerintünk azonban csak az oltás mentheti az emberek életét – hangsúlyozta. Hozzátette: a Debrecenben épülő vakcingyár nemcsak koronavírus elleni vakcinák gyártására lesz alkalmas, hanem minden Magyarországon engedélyezett vakcina előállítására.

Határvédelem

A migráció kapcsán a miniszterelnök elismerte: háborús helyzetben nem várható el, hogy a katonák a határt védjék, a rendőrökön pedig a terhelés már így is túl nagy, a fizetésük pedig alacsony. A belügyminiszer ezért azon dolgozik, hogy szeptemberre létrehozzon egy új testületet a rendőrségen belül, mely kizárólag a határvédelemmel foglalkozik majd.

Szociális dolgozók bérkiegészítése

Ungár Péter az LMP országgyűlési frakcióvezetője azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy a szociális dolgozók mikor kapják meg azt az egyszeri 500 ezer forintos bérkiegészítést, amelyet az egészségügyi dolgozók is megkaptak a járvány alatti pluszmunkájukért.

Orbán Viktor válaszában felidézte, hogy a szociális dolgozók az éve elején 20 százalékos béremelést kaptak, és azt ígérte: a jövőben sem fognak megfeledkezni róluk.

Ungár Péter viszonválaszában azt nehezményezte, hogy a 20 százalékos béremelést elvitte az infláció, valami rámutatott arra is, hogy a kérdése egyébként sem erre vonatkozott, hanem arra, hogy a járvány alatt végzett pluszmunka ellenére a szociális dolgozók miért nem kapták meg eddig a bérkiegészítést, illetve arról, hogy ezt az elmaradást mikor fogja pótolni a kormány.

A miniszterelnök viszonválaszában megköszönte a szociális dolgozók munkáját, és leszögezte: minden túlmunkáért kifizettek minden bért, ami járt.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek