Január vége a képviselői vagyonnyilatkozatok leadásának határideje. A dokumentumokból évről évre kiderül, hogy például Orbán Viktor, ahogy ő fogalmazott, „nem vagyonos ember”.
A szakértők évek óra bírálják a vagyonnyilatkozati rendszert. Többek közt kifogásolják, hogy az egy kézzel kitöltött szkennelt dokumentum, illetve hogy egy-egy vagyonelemnek nem lekövethető a forrása.
Kocsis Máté pár napja arról írt facebook oldalán, hogy bevezetik itthon az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét, amely lényegében megegyezik a német szabályokkal is. A döntést éppen azzal indokolta, hogy sokan évtizedek óta bírálják a vagyonnyilatkozati rendszert.
Ha ilyen módon változtatnak, akkor a jövőben a képviselőknek nyilatkozniuk kell a megbízatást megelőző három évben végzett tevékenységükről, azokról, amelyekből adóköteles jövedelem származik, valamint a társadalmi szervezeteknél vagy testületeknél betöltött tagságukról és tisztségükről is.
Ligeti Miklós a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a híradónak elmondta, hogy a kormánynak sikerült meglepnie a Transparency International Magyarországot, mert nem gondolták, hogy a „jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszernél rosszabbat létre lehet hozni”. Ennek az oka szerinte, hogy nem lehet tudni kinek mekkora a lakása, milyen az autója vagy épp mennyi kölcsönt vett fel.
Emellett Ligeti kiemelte, hogy pénzösszegekről már nem lesz szó, csak értékkategóriákról sávosan, Nem lesz majd tudható, hogy ki pontosan mennyit keresett.
A Momentum üdvözli, hogy hozzányúlnak a rendszerhez, és ahogy Donáth Anna fogalmazott: remélik, hogy ezzel a korrupt politikusok körmére néznek majd. A párt szerint „nem attól lesz jó egy vagyonnyilatkozati rendszer, hogy hány rubrika található meg, vagy milyen morált követ” hanem az, hogy politikai következményekkel jár, ha valaki valótlanságot állít.
Az MSZP évek óta szorgalmazza a vagyonnyilatkozati rendszer módosítását, de úgy gondolják, hogy amit a Fidesz benyújtott, egy „barbatrükk”. Harangozó Tamás szerint az MSZP azt szerette volna, hogy egy politikus vagyoni helyzete folyamatosan lekövethető legyen és meg lehessen állapítani, hogy valóban annyit növekedett a vagyona, mint amit bevallot.
A vagyonnyilatkozati rendszer változtatásáról a rendkívüli ülésszak végén szavazhatnak.