Itthon

Direkt36 újságírója: sokat elmond a magyar demokrácia állapotáról a Pegasus-ügy vége

ATV.hu
Hirdetés

Megszűnt a nyomozás a Pegasus-ügyben. A Központi Nyomozó Főügyészség szerint ugyanis a hatóság azt állapította meg, hogy jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy úgynevezett leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazása nem történt. Itthon a Direkt36 írt először a botrányról, Panyi Szabolcs újságírót nem lepte meg az ügyészség döntése, de mint mondta, a magyar demokrácia állapotáról sokat elárul. 

Hirdetés

2021 júliusában robbant ki az úgynevezett Pegasus-ügy. 50 ezer telefonszám, több mint ötven országból. Mind fertőzött volt a Pegasus kémprogrammal. A teljes nemzetközi sajtó erről írt. Információk szerint magyar újságírókat, ellenzékiként beállított üzletembereket is lehallgattak. Panyi Szabolcs, a Direkt 36 újságírója elmondta, Indiában a legfelsőbb bíróság döntése volt, hogy fel kell állítani egy vizsgálószervezetet, ez jelenleg is működik. Mexikóban hatalmas botrány kerekedett abból, hogy a volt ellenzéki vezetőt, jelenlegi elnököt, és környezetét megfigyelték, de Franciaországban is komoly nyomozás folyik. Nyomozás itthon is volt, most zárult le

„A Budapesti Regionális Nyomozóügyészség minősített iratokra is kiterjedő, széleskörű nyomozásában azt állapította meg, hogy jogosultalan, titkos információgyűjtés, vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazása nem történt, ezért az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntette” – magyarázta Kovács Katalin, a Központi nyomozó Főügyészség szóvivője.

Panyi Szabolcsot a döntés nem lepte meg.

„Tudjuk pontosan, hogy maguk a magyar szervek álltak a megfigyelések mögött. igazából a mai magyar demokrácia állapotáról az sokat elmond, hogy igazából nem is nagyon lehet várni mást, mint azt, hogy ha az egyik állami szerv az újságírókat, politikusokat figyel meg, akkor a másik állami szerv, másik kormányzati szerv nem fogja azt mondani, hogy ez törvénysértő volt” – fogalmazott a Direkt36 újságírója.

Komlódi Gábor ügyvéd szerint az a probléma ezekkel az ügyekkel, hogy a nyilvánosság kizárásával történnek.

„Nem ismerjük a pontos információkat, nem tudjuk azt, hogy minek alapján adtak ki ilyen engedélyt, ezért nagyon nehéz belelátni ezekbe a dolgokba, és sajnos az a baj, hogy ezen ügyészségi döntés ellen nincsen lehetőség a jogorvoslatra, hiszen kvázi sértett nincsen” – fejtette ki a jogász.

Az egyik leghallgatott, Gémesi György, Gödöllő polgármestere Híradónknak azt mondta: nem lepődött meg az ügyészség döntésén.

„Először mindent tagadtak, aztán lépésről lépésre ment előre az ügy, akkor vallottak be dolgokat, és a végén most már csak annyit mondanak, hogy törvényes volt, hát persze, hogy törvényes volt, hiszen a jogszabályokat ők gyártották hozzá, és így törvényes is lehet” – mondta a polgármester.

Májusban Rónai Sándor DK-s EP-képviselő számolt be róla, hogy javaslatára az Európai Parlament Pegasus-bizottságának tagjai Magyarországra jönnek, a politikus abban bízik, hogy meghallgatják majd Varga Judit igazságügyi minisztert is.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek