A kormány a magyar családok védelme érdekében döntött az extraprofitadó bevezetéséről, és ez a más ágazatokon kívül a légitársaságokra is vonatkozik – jelentette ki mai, Varga Judit igazságügyi miniszterrel közös, a fogyasztóvédelemről tartott sajtótájékoztatóján Kupecki Nóra helyettes államtitkár.
A kormány a magyar családok védelme érdekében döntött az extraprofitadó bevezetéséről, és ez más ágazatokon kívül a légitársaságokra is vonatkozik – mondta az ATV kérdésére. “Nagy Márton miniszter úrnak a felhívására elindult egy fogyasztóvédelmi hatósági eljárás. A Főváros kormányhivatala elindította az eljárást Ryanair-ügyben. Ez az eljárás jelenleg is zajlik, ennek a végeredményéről a hatósági eljárás befejezésekor tudunk tájékoztatást adni” – jelentette ki Kupecki Nóra.
A tájékoztatás a fogyasztói jogok érvényesülésének egyik alappillére, és ezt a megfelelő formában, a törvényeknek megfelelően kell minden társaságnak és szolgáltatónak figyelembe vennie és végrehajtania” – közölte a sajtótájékoztatón.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a múlt héten kérte a kormányhivatal illetékes szerveitől, hogy fogyasztóvédelmi jogkörben vizsgálják meg és lehetőség szerint akadályozzák meg a légitársaság tisztességtelen eljárását.
Ryanair: 3900 forinttal megterhelik a bankszámlát
A Ryanair a múlt héten arról értesítette utasait, akik június 4-e előtt júliusra vagy későbbi időpontra foglaltak jegyet, hogy mindenkire ráterhel még 3900 forintot, ez 10 euró, mert utasonként ennyi a kormány által bevezetett extraprofit-adó.
Amennyiben ez nem elfogadható az utas számára, akkor június 16-ig lemondhatja a foglalást. A Ryanair automatikusan levonja az utas bankszámlájáról ezt az összeget.
A június 4-i időpont azért fontos, mert ezen a napon este jelent meg az extraprofitadókról szóló rendelet a Magyar Közlönyben. Így a légitársasági hozzájárulás szabályairól is innentől kezdve lehet hivatalos tudomása a légitársaságnak. Az új terhet csak július 1-től kell fizetni, de azoknak az utasoknak is, akik még június 4. előtt foglaltak – de július 1-ére vagy azt követő időpontra.
Amennyiben a megadott határidőig az érintettek nem mondják le az utat, akkor a Ryanair úgy tekinti, hogy hozzájárultak ahhoz, hogy 3900 forinttal megterheljék bankkártyájukat. Ha nem fogadják el az adót, és lemondják az utat, akkor a Ryanair 7 munkanapon belül visszafizetik a jegy árát.
A légitársasági hozzájárulást a kormányrendelet szerint nem a légitársaságoknak kell megfizetniük, hanem a földi kiszolgálását végző cégeknek belföldről induló utasonként. A Ryanair döntéséből viszont az következik, hogy a földi kiszolgálók ezt át tudják terhelni a velük szerződésben álló légitársaságokra.
Mivel a Ryanair már a június 4. előtti foglalásokra is érvényesíteni akarja a 3900 forintos hozzájárulást, nem lehet kétséges, hogy a kormányrendelet utáni foglalásoknál is érvényesíteni fogja ezt a költségeiben. Ezt már meg tudja tenni a foglaláskor, beépítve a repülőjegyek árába.
A kormány ugyan az extraprofitadók bevezetésekor bejelentette: keményen fel fog lépni azoknak az ügyfelekre való áthárítása ellen.
A Ryanair szerdán közleményben kérte a magyar kormányt, hogy törölje el az extraprofitadót. A légitársaság megfogalmazása szerint “a félreirányzott adó helyrehozhatatlan károkat okozna a magyar turizmusnak, közlekedésnek és munkaerőpiacnak”.
Több, mint hülyeség, hogy a magyar kormány extraprofitadót vet ki a légiiparra, amikor nem léteznek nyereségek.
Wizz Air: beépítik
A Wizz Air korábban a hvg.hu-nak jelezte: az extraprofitadót beépítheti az áraiba.
EasyJet: a költségnövekedés “magasabb viteldíjat eredményez”
Az easyJet a hvg.hu kérdésére szintén jelezte: csalódott az új adó magyarországi bevezetése miatt, amely egy olyan időszakban történik, amikor a légiközlekedési ágazat még csak elkezdett kilábalni a járványból. A cég szerint az új, utasonként számolt adó miatt költségnövekedés magasabb viteldíjakat fog eredményezni.
A jövőbeli járatokról szóló döntéseiknél az extraprofit adó hatásait is figyelembe fogják venni. Az új, utasonként számolt adó miatt költségnövekedés magasabb viteldíjakat fog eredményezni – tudatta a cég.
K&H Bank: 10 ezer forintos tranzakciós illeték?
Legfeljebb 6 ezerről legfeljebb 10 ezer forintra emelkedik az ügyfelek által fizetendő egyszeri tranzakciós illeték a K&H-nál. Az RTL Híradó arról számolt be, hogy a bank az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) alapján megítélése szerint ezt megteheti – és augusztustól érvényesítik is az adóemelést.