A Magyar Kórházszövetség régi-új elnöke az orvosi kar 10 százalékára becsülte azoknak az arányát, akik rosszabbul jártak a hálapénz tiltásával. Velkey György azonban úgy látja, hogy a legtöbben megoldották a helyzetüket. Úgy fogalmazott: „Amit jelen pillanatban a jogállási törvény alapján, a bértábla alapján kapnak, az kisebb, sok estben jelentősen kevesebb, mint amennyit korábban kaptak, 9.32 Ez egy új helyzet, amelyhez igazodniuk kellett az ezekben a szakmákban dolgozóknak. 9.39 Én azt látom, hogy legtöbben igazodtak.”
Velkey György hangsúlyozta, az emberi erőforrás nagyon súlyos kérdése a mai egészségügynek, amelyben a szakemberhiány leginkább a szülészetet, a sürgősségi ellátást és a háziorvosi rendszert érinti.
Az egészségügy szakértő Kunetz Zsombor szerint tudható volt, hogy a hálapénz elvágólagos megszüntetésének lesznek következményei. Kijelentette:
„A hálapénz kivezetésére szükség volt, de nem így, egy „Orbános” huszárvágással, hanem meg kellett volna teremteni azt a feltételt, ami (…) pozitív vagy negatív irányból, de motiválja az egészségügyi dolgozókat, az orvosokat, hiszen jelenleg ha szül, ha szülész-nőgyógyász, ha nem, ugyanazt a bért viheti haza.”
A szülészeti ellátás színvonalának javításáért is dolgozó EMMA Egyesület szerint szükség volt a paraszolvencia megszüntetésére, de az megengedhetetlen, hogy akinek van pénze, az kifizeti a magánellátást, akinek nincs, bizonytalansággal szembesül az állami kórházakban. Hofgárt-Ékes Noémi arról beszélt: „A szülészeti ellátás szerintem, kimondhatjuk, hogy női szempontból, beteg oldalról, anyai oldalról a legsötétebb hónapjait és éveit éli az elmúlt időszakokban.”
A volt egészségügyi államtitkár, Pusztai Erzsébet szerint volna elegendő nőgyógyász az országban, ha jobban szervezett lenne a munkájuk. „Lehetővé kell tenni legálisan a választott orvos megfizetését, ((…)) úgy, hogy a kórházba behívott nőgyógyász munkáját megfizeti a választó személy, és ebből a nőgyógyásznak is jut, meg a kórháznak, meg az asszisztenciának is” – jelentette ki Pusztai Erzsébet.
Az utóbbi hetekben derült ki, hogy a szolnoki Hetényi kórházból a szülés előtt álló kismamákat más kórházakba irányítják, illetve a nyár végéig nem lehet szülni a mohácsi kórházban sem.