Gémesi György, Gödöllő polgármestere volt a vendég az ATV Start című műsorában. Gémesi elmondta: részleteket még nem tudnak a pünkösdkor bevezetett szabályozásról. A polgármester szerint a lényeg, hogy az egyetemes szolgáltató eddig a rezsicsökkentett árért biztosította a településeknek is az energiát, ez most viszont gyakorlatilag a kétszeresére fog nőni.
Egyetért Cser-Palkovics Andrással, Székesfehérvár fideszes polgármesterével abban, hogy nem ártott volna egyeztetni az intézkedések bevezetése előtt, mert nem biztos, hogy minden település ki tudja gazdálkodni a pluszkiadásokat. Emellett Gémesi György szerint a hatástanulmányt is meg kellett volna néznie a kormánynak, hogy az új szabályozás hogyan fog hatni a lakosságra.
Kiemelte: jó dolog, hogy a kormány próbálja megvédeni a rezsicsökkentést, azonban a covid miatt „kivéreztetett” önkormányzati rendszereket most nagyon nehéz helyzetbe hozta.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke úgy nyilatkozott, hogy kompenzáció hiányában arra fognak kényszerülni egyes települések, hogy mondjuk este tíztől hajnal négyig kikapcsolják a világítást. Lehet, hogy ezt még senki sem érzi, de három hónap múlva mindenki lába alatt „égni fog a talaj”. Ezzel teljes mértékben egyetért Gémesi, úgy gondolja, hogy el kell venni azt a pénzt, amellyel most több lesz az energiaár, emellett szeretné elérni, hogy legalább január 1-től ez bevezetésre kerüljön, hiszen, ha erre működési évben kerülne sor, akkor csökkenteni kellene a szolgáltatásokat.
Költségvetés
A településeknek 95 milliárd forint többletet ad a költségvetés, majd rögtön elvesz 88 milliárdot szolidaritási adó formájában. A települések is fizetnek adót az államnak, most 217 milliót fognak 2023-ban, amely 67 százalékos emelést jelent – magyarázta a polgármester.
Az iparűzési adó viszontagságai
Hozzátette: az iparűzési adó 900 milliárd forintos összegének már 90 százaléka működési szolgáltatásokat biztosít, mint közvilágítás, bérek, így ha a kormány eltörölné az iparűzési adót, abban az esetben mindenképp bele kéne tennie 900 milliárdot az önkormányzatok támogatásába.
Arra a kérdésre, hogy Gödöllő tekintetében hogyan alakult az iparűzési adóbevétel az elmúlt 10 évben, ugyanis a kormány szokott arra hivatkozni, hogy nagyon jelentős növekmény van részben a gazdaságpolitika következtében, így ez is egy nagyobb mozgásteret biztosít az önkormányzatoknak, Gémesi úgy válaszolt, hogy ez részben igaz, mert néhány település esetében ez így történt, azonban ahogy növekszik az iparűzési adó, úgy a településeknek ugyanúgy megvannak a kiadásai, a bevételeit pedig az iparűzési adóból kell fedezniük. Az adóerőképességi mutatóba a növekményt is beleszámolják.
Az adóerőképességből derül ki, hogy az adott önkormányzatnak mennyi adót kell befizetnie a kormánynak, Gödöllőn ez 700 millió forint volt idén, azonban a polgármester szerint jövőre ez a szám már az egymilliárdot is elérheti, amelyet az iparűzési adónövekményből és az állampolgárok által befizetett pénzből fizetnek ki.
A szolidaritási adó elvével egyetért, a problémát abban látja Gémesi, hogy már a nagyobb önkormányzatok finanszírozzák lényegében a kis települések működésének nagy részét, ami szintén nem lenne baj, ha a saját feladataikra lenne elég forrásuk. Mint a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, úgy gondolja, hogy jóval kisebb esély van kivételezésre, már nincsenek olyan források, amelyekkel a fideszes településeket tudnák jobban támogatni.
Segíthet az önkormányzatokon az EU?
Az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatósága hivatalának elvileg van arra lehetősége, hogy egy kohéziós támogatáson keresztül eurómilliárdokat hívjon le az önkormányzatok számára. Gémesi György szerint az bég odébb van, hogy ezekből az alapokból pénzt lehessen lehívni, azonban a folyamat elindult.
„Nekünk nem érdekünk, hogy ne érkezzenek meg az uniós források” – jelentette ki Gémesi, hozzátéve, hogy ott van közel 7 ezermilliárd forint, amelyre korábban azt mondta Orbán Viktor miniszterelnök, hogy nem kell, inkább felvette a piacról a hitelt.
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke rövidesen Brüsszelbe fog utazni, hogy ezekért a támogatásokért lobbizzon, függetlenül a Magyarország és az Unió közötti ellentéttől, mivel a hatalmas gazdasági válság 50 százalékát ki tudná védeni ez a 700 milliárd forintot – vélekedett.