1920. június 4-én írták alá a trianoni békeszerződést. Magyarország területe a harmadára csökkent, lakossága 57 százalékát elveszítette. 2010. óta június 4. a trianoni évfordulóra emlékezve a Nemzeti Összetartozás Napja.
Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere ennek kapcsán Facebook-oldalán egy bejegyzést tett közzé, amelyben az áll:
„Gondoljunk azokra, akikre nem terjed ki az orbáni összetartozás: az alul fizetett pedagógusokra, az összeomlott egészségügyet a hátukon cipelőkre, az idősekre, vagy az országot elhagyó fiatalokra (…) Gondoljunk azokra a magyarokra is, akik Trianonnak is köszönhetően ma jobban élnek a környező országban, mint mi itthon. Nekünk, a hazugságokra épülő politika, az olcsó ostoba nacionalista demagógia jutott, a határon túli magyaroknak megmaradt a szabadság, a nyílt társadalom, az Európához való tartozás, a jobb élet, a jövő reménye.”
„Felháborítónak tartom, és azt gondolom, hogy ilyen kijelentések után nincs helye a közéletben Niedermüller Péternek” – reagált erre Zsigmond Barna Pál, külügyi bizottság alelnöke Híradónknak.
Niedermüller viszont azt mondta erre: ő csak nevet rajta. „Mért gondolja a Fidesz, hogy megmondhatja nekem, hogy mit csináljak?” – tette hozzá.
A fideszes országgyűlési képviselő úgy véli,
itt az ideje közösen meghúzni azokat a határvonalakat, amelyeket nem szabad, nem illik átlépni a közéletben. Zsigmond Barna Pál szerint Niedermüller kijelentésével átlépte ezt a vonalat.
Ez a kijelentés, ez lehet, hogy valami politikai haszonszerzés céljából hangzott el, vagy gyűlöletkeltés céljából hangzott el. Azt látjuk, hogy a Gyurcsány-párt gyakran uszít magyarokat a magyarok ellen. Ezért is mondtam azt, hogy nincs helye ennek az uszításnak” – fogalmazott Zsigmond.
„Azt gondolom, hogy itt egy nagyon rossz politikai hangulatkeltés folyik, aminek az ég egy adta világon semmi értelme nincsen” – reagált a Zsigmond szavaira Niedermüller, aki úgy gondolja:
„Nem kell mérlegelni valakinek azt, hogy most június 4-én, 5-én, vagy 6-án teszi ki” Facebook-posztjait. „Itt véleményszabadság van állítólag ebben az országban, tehát, én június 4-én is elmondhatom azt, amit gondolok arról, ami itt folyik”
– hangzott el a polgármestertől.
A fideszes politikus szerint ha visszatekintünk az elmúlt 100 évre látni, mennyi szenvedés érte a határon túli magyarokat, és látni ma is, hogy tart a jogfosztottság. Niedermüller pedig azt mondta, kisebbségnek lenni Magyarországon se jó.