A Kormányzati Tájékoztatási Központnak az MTI-hez eljuttatott közleménye felidézi: a kormány az elhúzódó háborús helyzet miatt rezsivédelmi és honvédelmi alapot hoz létre, 700 milliárd, illetve 200 milliárd forinttal. 800 milliárd forintot a bankoknak, a biztosítóknak, a nagy kereskedelmi láncoknak, az energiaipari és kereskedőcégeknek, a telekommunikációs vállalatoknak, a légitársaságoknak és a gyógyszerkereskedőknek kell befizetniük az „extraprofitjukból” főszabály szerint 2022-ben és 2023-ban.
A nyolc területet érintő különadókon kívül emelkedik az alkohol és dohánytermékek jövedéki adója, de a cégautóadó, a bányajáradék, a nem a lakosság által fizetett egyes energiatermékek jövedéki adója, emellett az úgynevezett chipsadó – a népegészségügyi termékadó – is, például az energiaitalok és sós snackek esetében, de emelkedik egyes alkalmi munka utáni adó is.
A részletek:
– A banki külöadó, azaz a hitelintézeteknek és pénzügyi vállalkozásoknak az adóévet megelőző adóévi éves beszámoló alapján meghatározott nettó árbevételből 2022-ben 10 százalékot, 2023-ban 8 százalékot kell befizetni.
– A tranzakciós illetéket kiterjesztik az értékpapírkereskedelemre is. Ennek az alapja a pénzügyi eszköz ügyfélszámlán jóváírt értéke. Amennyiben ez az érték külföldi pénznemben van meghatározva, akkor a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, a teljesítési napon érvényes hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani. Az értékpapírügyletek tranzakciós illetéke 0,3 százaléka, de vételenként legfeljebb 10 ezer forint. A tranzakciós illetéket azokra a pénzügyi szolgáltatókra is kiterjeszti a kormányrendelet, amelyek Magyarországon határon átnyúló szolgáltatásként végeznek – azaz a Revolutra vagy a Wise-ra is.
– A biztosítóknak az ágazataik és adóalapjuk szerint kell majd pótadót fizetniük, aminek a mértéke sávosan változik, 2 – 14 százalékig terjed. 2023-ban ez 1-7 százalék lesz.
– Kőolajtermék-előállítóknál a különadó mértéke 25 százalék, az alapja pedig az Oroszországból származó és a világpiaci nyersolaj árkülönbözetének hordóban mért mennyiségének a szorzata. A legnagyobb extraprofit-különadót a háború gazdasági következményeiből nagy profithoz jutó bankoknak és az olajár emelkedéséből nagy profithoz jutott Molnak kell fizetni – írta a KTK.
– A villamos energia átvételére jogosult termelőknél, jellemzően a megújuló energiát vagy hulladékból nyert energiát felhasználó termelőknél a különadó 65 százalék.
– A légitársaságoknak a Magyarországról induló utasok száma után kell adót fizetni, a tranzitutasok után nem kell. Utasonként 3900 forint az adó mértéke, ha az utasok az Európai Unió területére, emellett Albániába, Andorrába, Bosznia-Hercegovinába, Észak-Macedóniába, Izlandra, Koszovóba, Lichtensteinbe, Moldovába, Monacóba, Montenegróba, Nagy-Britanniába, Norvégiába, San Marinóba, Svájcba, Szerbiába vagy Ukrajnába utaznak. Ezen kívüli országokba utasonként 9750 forintos adót kell fizetni.
– A gyógyszerforgalmazókat sújtó adó alapja a tárgyhavi vényforgalmi adatok alapján a társadalombiztosítási támogatásnak a termelői árral vagy importbeszerzési árral arányos részére a 10 000 forintot meg nem haladó árú gyógyszerek esetén 20 százalékos, a 10 000 forintot meghaladó termelői árú gyógyszerek esetén 28 százalékos mértékű adót kell fizetni.
– Távközlési cégeknél a pótadó alapját az adóévi nettó árbevétel jelenti: az 1 milliárd és 50 milliárd forint közötti bevétel 1 százaléka, az 50 milliárd és 100 milliárd forint közötti bevétel 3 százaléka, a 100 milliárd forintot meghaladó része után pedig 7 százalék.
– Kiskereskedőknek az idei évesített adójának – 365 napra számított összege – 80 százalékával azonos összegű kiskereskedelmi pótadót kell megfizetnie.
Kormányülés Sopronban
Pénteken írtuk meg, hogy soproni kihelyezett ülést tart csütörtöktől a kormány, ahol a 2023-as költségvetést véglegesítik. Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szombaton tudatta, hogy Orbán Viktor vezetésével a kihelyezett kormányülésen elfogadták az extraprofit adó kivetéséről szóló rendelkezéseket és a 2023-as költségvetés tervezetét is véglegesítették. A ‘23-as költségvetést kedden adja át – nyújtja be a parlamentnek – Varga Mihály pénzügyminiszter Kövér László házelnöknek az Országházban.