Ahogyan az ismert, Bene Krisztián a Budai Irgalmasrendi Kórház volt kórházigazgatója 2013. március 12-én támadta meg Renner Erikát, aki pár hónappal korábban szakított vele. Lakásában támadt rá, maró lúgot öntött nemi szervére, majd sorsára hagyta áldozatát. Benét ezután hatszor ítélték el, 2018-ben jogerősen 11 év szabadságvesztést kapott és örökre eltiltották orvosi hivatásától. A Kúria 2018-as jogerős ítéletével szemben aztán először 2019 októberében nyújtott be alkotmányjogi panaszt, amit elutasítottak, majd újra próbálkozott, amit az AB ismét elutasított, ezzel végleg lezárult az ügy. Benének 25 millió forint kártérítést is kell fizetnie Renner Erikának, amiért megsértette a nő testi épséghez és egészséghez fűződő jogát. Renner Erika történetéről Mérő Vera írt könyvet, amely a Lúg címmel jelent meg.
Semennyire sem állt vissza a rendszerbe vetett bizalma az elmúlt 9 évben Renner Erikának, ahhoz sok mindennek kellene történnie, például egy bocsánatkérésnek – mondta a Spirit FM Harcosok klubja című műsorában Erika. Megjegyezte, hogy ez nem csak neki címzett bocsánatkérés lenne, hanem minden olyan áldozatnak, akik napi szinten átélnek hasonló bántalmazásokat.
A nyomozást először 2014 nyarán zárták le, és bár a rendőrség vádemelést javasolt, a Fővárosi Főügyészség megszüntette az eljárást. Ez ellen saját maga által összeállított panasszal élt Renner Erika. Ekkor kapcsolódott be Erika történetébe Mérő Vera. 2016 tavaszán kezdtek el levelezni, személyesen pedig 2016 őszén találkoztak először.
Mit tehetünk?
Bárki kérhet segítséget, akár áldozat, akár olyan személy, aki bántalmazást feltételez, a probléma inkább az, hogy ez a segítség megérkezik-e, és ha igen, milyen formában érkezik meg – mondta Mérő Vera.
Renner Erika problémának nevezte azt is, hogy a zaklatások 90 százaléka súlyos bűncselekménnyel végződik, azt viszont az iskolában nem tanítják a gyerekeknek, hogy mi az a zaklatás. Hozzátette, hogy ő is azt gondolta, hogy tudja kezelni és meg tudja oldani a problémákat.
Mérő megjegyezte, hogy az emberek szeretik azt hinni, hogy tanulatlan emberek lesznek bántalmazók és áldozattá is csak gyenge, elesett emberek válhatnak, ami nem igaz. Erre Bene Krisztián is kiváló példa. Mérő itt felhozta Boné Ferenc ügyét, a volt egyetemi tanár megölte barátnőjét, a holttestét pedig elrejtette egy bozótos területen a Kolozsvár és Nagyvárad közötti országút mentén, egy használatlanul álló benzinkút közelében. Mérő szerint Boné és Bene ügyében az a közös, hogy mindkettejük esetében a helyi értelmiség relativizálta a történteket, az áldozatot hibáztatta. De a jogvédő felhozta annak az ismert, népszerű alternatív rockzenész ügyét is, akit jogerősen elítéltek a volt szeretőjének bántalmazása miatt, majd évekkel később polgári peres eljárásban elmarasztaló ítélet született. Ezután a baloldali értelmiség beállt a zenész mögé, hazugsággal vádolták az áldozatot.
Erika hozzáfűzte, hogy az ilyen típusú személyiségekkel mindaddig nincs probléma, amíg úgy zajlik a párkapcsolat, amíg ő helyesnek gondolja. Bene Krisztián például feltörte az e-mail-fiókját, mert azt gondolta, hogy valakivel levelezik.
Bene egyébként sokáig szabadlábon védekezhetett, Renner Erika pedig hat évig rendőri védelem alatt élt, azonban a kórházigazgató ekkor is megjelent Erika munkahelye előtt. Az első másodfokú nem jogerős ítéletkor kilenc évre ítélték előre megfontolt, bosszúvágyból elkövetett bűncselekmény miatt, Bene viszont ekkor is kisétált a bíróságról, mert nem rendelték el az előzetes letartóztatását, két hét múlva a fellebbezés miatt rendelték el a letartóztatását.
Ha egy zaklatott fél jogorvoslatot szeretne, a következőket kell tennie: elmondja maximum kétszer a zaklatónak, hogy soha többé ne keresse, a második alkalommal pedig felhívni a figyelmet, hogy a hatóságokhoz fog fordulni, innentől kezdve nem szabad reagálni, ellenben mindent dokumentálni kell.
Renner Erika a műsorban azt is elmondta, hogy az ügyből kifolyólag három évig zaklatta egy matematikus férfi, akit múlt hét kedden tartóztattak le.
A teljes beszélgetés ide kattintva hallgatható meg.