„Jó volt újra régi barátokkal találkozni az Európai Néppárt kongresszusán, Rotterdamban! Külön öröm volt gratulálni Gonzales Pons úrnak a párt alelnökévé választásához!” – posztolta Navracsics Tibor tegnap Rotterdamban az Európai Néppárt ( EPP ) kongresszusáról, ahol a vajor CSU-s Manfred Webert – az eddigi európai parlamenti frakcióvezetőjét – a pártcsalád elnökévé választották.
Navracsics Tibortól ezt követően egy telefonos villáminterjú során azt kérdeztük: milyen minőségben volt ott Rotterdamban az EPP kongresszusán, hiszen a Fidesz ‒ mint ahogyan azt Novák Katalin akkori alelnök egy Twitter-üzenetben bejelentette ‒ 2021 márciusában kilépett az Európai Néppártból. Arra is emlékeztettük a területfejlesztési és uniós forrásokért felelős minisztert, hogy akkor ő azt nyilatkozta: „azt a pártcsaládot, az Európai Néppártot hagyta el a Fidesz, mely az ő legfőbb identitása”, sőt, akkor Navracsics Tibor még egy olyan nyilatkozatot is tett, hogy az is megfordult a fejében, hogy átlép a KDNP-be, mivel Semjén Zsolték pártja maradt az EPP-ben, Hölvényi György képviselő pedig a néppárti frakció tagja az Európai Parlamentben.
Aktiválta a KDNP-tagságát, “ott dolgozik tovább”
Minderre Navracsics Tibor azzal reagált, hogy neki 2003-tól kettős tagsága volt, Fidesz- és KDNP-tag is volt egyúttal, és miután tavaly márciusban a Fidesz elhagyta az EPP-t, ő találkozott Semjén Zsolt pártelnökkel és megállapodtak abban, hogy Navracsics Tibor „aktiválja a KDNP-tagságát és ott dolgozik tovább politikusként”. „Ez így is lett” ‒ tette hozzá.
Miért nem gratulált Webernek?
Gratulált-e már Manfred Webernek? – kédeztük a minisztert, emlékeztetve, hogy Weber azt nyilatkozta a napokban, miután Orbán Viktor miniszterelnök kilátásba helyezte a magyar vétót az EU-csúcs előtt a tervezett olajembargó miatt, hogy “neki már elege van abból, hogy Orbán Viktor diktálja az ütemet az EU-ban”. Weber szerint eljött az ideje annak, hogy megszüntessék az egyhangúságot a 27-ek döntéshozatalában.
Minderre Navracsics Tibor azzal reagált: választási győzelmek esetén természetes, hogy gratulálnak, még abban az esetben is, ha valaki vesztes, gratulálni szokott a győztesnek. De, mint elárulta, a rotterdami néppárti kongresszuson nem találkozott Manfred Weberrel, mert az EPP új elnöke szinte végig a pódiumon, a színpadon volt.
Fidesz? “Akár még néppárti tagság is lehet…”
„De a közeljövőben, ha tudunk találkozni, akkor természetesen fogok neki gratulálni” ‒ mondta a kérdésünkre a miniszter. Navracsics Tibor annak kapcsán, hogy a Fidesz elhagyta a Néppártot „sajnálatosnak” nevezte, ami történt – vélhetően az egyik és a másik oldalon is meglehettek ennek a folyamatnak a hibái – de a kialakult helyzetet, mint mondta, igyekszik a jövőben a rendelkezésre álló eszközökkel orvosolni. Navracsics Tibor ugyanis szeretné, ha valamilyen intézményes kapcsolat létrejönne a Fidesz és a Néppárt között, ami, megfogalmazása szerint „akár még tagság is lehet” újra. Felvetésünkre, hogy egy Fidesz-tagságnak az Európai Néppártban valószínűleg kevés az esélye, különösen azok után, hogy most az EPP elnökének megválasztott Weber az elődje, Tusk „érdemének” nevezte a Gazeta Wyborcza lengyel lapban, hogy „kidobták” a Fideszt az EPP-ből, Navracsics Tibor azzal reagált: ő elengedhetetlenül fontosnak tartja, hogy szoros politikai kapcsolat legyen az Európai Néppárt és a Fidesz között akkor is, ha ez nem intézményesített, és ő szívesen dolgozik ezen.
A miniszterelnökről: “tud róla, és nem ellenzi”
Kérdésünkre, hogy Orbán Viktor miniszterelnöktől kapott-e felhatalmazást arra, hogy dolgozzon a Fidesz-Európai Néppárt kapcsolatokon, hoggy akár újra tag lehessen a Fidesz, azt mondta: „Tud róla és nem ellenzi.”
Weber „kidobós” megfogalmazását Navracsics Tibor úgy kommentálta, sovány elnöki teljesítmény a véleménye szerint, hogy valaki a pártcsalád egyik tagpártját kitaszította az EPP-ből. Az pedig normális és bevett az uniós döntéshozatal során, ahogyan Orbán Viktor miniszterelnök járt el az uniós hatodik szankciócsomagjának a vitájában. Macron francia elnök esetében hasonló eljárást adott esetben nem szoktak szóvá tenni – jegyezte meg.
Kirill pátriárka-ügy: “Magánkirohanás volt”?
Azon kérdésünkre, miként kommentálja az Európai Néppárt külügyi szóvivőjének – a magyar miniszterelnöknek a Kirill moszkvai pátriárkával kapcsolatos álláspontjára adott – meglehetősen szokatlan és kemény reakcióját, miszerint egy nap majd fény derül arra, mivel tartja sakkban a magyar miniszterelnököt az orosz vezetés, hiszen Kirill pátriárka megáldja az orosz diktátor által elrendelt háborús bűnöket, Navracsics Tibor azzal reagált: értetlenül nézte a külügyi szóvivő nyilatkozatát, azt ugyanakkor nem lehet tudni, hogy ezt a Néppárt vezetésének a felhatalmazásával tette-e vagy „egy magánkirohanás“ volt, felhatalmazás nélkül. A miniszter véleménye szerint „ezért is kellene ott lenni az EPP-ben, mert akkor belül lehetne egyeztetni ezekről a kérdésekről és el lehetne kerülni a hasonló megnyilatkozásokat.
Ugyanakkor azt is hozzátette, az uniós hatodik szankciócsomag része volt a Kirill pátriárkára vonatkozó szankció, de ahogy hallotta, ez a kitétel már lekerült a listáról. Kérdésünkre Navracsics Tibor azt mondta, igen, lehet azt mondani, hogy ez a magyar miniszterelnök sikere.
Luxemburg: “megbeszélés Ferreira biztos asszonnyal”
Navracsics Tibor a rotterdami néppárti kongresszusról Luxemburgba utazott az észtek által szervezett miniszteri egyeztetésre az Általános Ügyek Tanácsa ülését megelőzően. Kérdésünkre, miszerint a miniszterelnök-jelölti meghallgatásán azt mondta az Európai Ügyek Bizottsága előtt, hogy a garancia lehet az uniós források, a helyreállítási alap, illetve a partnerségi megállapodás EU-s forrásainak a megszerzéséhez, sikerült-e Luxemburgban valamilyen előrelépést tennie, Navracsics Tibor elmondta: négyszemközti megbeszélést folytattak Elisa Ferreira uniós biztossal, aki a kohézióért és a reformokért felel az Európai Bizottságban. A partnerségi megállapodás mindkét dokumentumáról is szó volt.
Az EU-források megszerzésének “technikai feltételeire” koncentrál
A miniszter elmondása szerint Ferreira biztos a legnagyobb jóindulattal közelített a megbeszélésükön a felvetéseihez. Ő egyértelművé tette, hogy az uniós források megszerzésének a technikai feltételeire koncentrál, és ezt a másik szinttől a jogállamisági, politikai vitáktól szeretné külön kezelni. Navracsics Tibor kérdésünkre azt mondta, az uniós biztostól kedvező választ kapott arra, hogy ezek az indokoltnál jobban ne lassítsák az uniós forrásokról szóló megállapodás folyamatát. A két partnerségi megállapodás a nemzeti finanszírozási résszel összesen 9300 milliárd forintot érint.
Végül Navracsics Tibor a kérdésünkre azt mondta, ő bízik abban, hogy az év vége előtt alá tudják írni a partnerségi megállapodást és még év végéig megérkezik az első uniós finanszírozás.