Kásler Miklós 2020. november 7-én rendelte el a koronavírus-járvány miatt a halasztható műtétek felfüggesztését. 2021. június közepétől lehetett újra szabadon operálni, de ugyanabban az évben ősztől ismét leálltak a halasztható műtétek, a várólisták pedig nőttek.
Mint a Portfolio megírta, országszerte 56 ezren várnak valamilyen előjegyzett műtétre hivatalosan, a központi műtéti várólista adatbázisa alapján, ám a valóságban ennél többen lehetnek, ugyanis a lap információi szerint a kórházak egy része nem közöl adatokat, hiába kötelező.
A hivatalos adatok alapján térdprotézis műtétre 10606-an várnak, az átlagos várakozási idő 248 nap. Csípőprotézisre 8436-an várnak, átlagosan 143 napot, szürkehályog műtétre 17503-an, átlagosan 62 napot.
Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász szerint a várólisták növekedésnek négy oka van. A covid, a szakdolgozók száma, a kórházak fix finanszírozása, és az, hogy az orvosok fix béremelést kaptak – sorolta híradónknak a szakértő, nehezményezve, hogy a bérezés nem értékeli az orvos teljesítményét és minőségét.
Kásler Miklós márciusban jelentette be, hogy 13,6 milliárd forintot fordítanak a várólisták csökkentésére, azóta a Pintér Sándor belügyminiszterhez került az egészségügy. Pintér parlamenti meghallgatásán az egyik fő feladatnak nevezte, hogy mindenki a lehető leggyorsabban megkapja a szükséges orvosi ellátást.
A Momentum egészségpolitikusa szerint a várólisták problémája nem a coviddal érkezett. Havasi Gábor híradónknak nyilatkozva azt is nehezményezte, hogy bár Pintér Sándort elismerte, hogy hosszúak a várólisták, nem látni, hogy a problémát hogyan szeretnék orvosolni.
„Nem egyeztetnek senkivel, azt sem tudjuk, hogy egyáltalán kik tervezik az egészségügy jövőjét”
– mutatott rá.
A Momentum szerint vissza kellene állni a teljesítmény finanszírozásra, és be kellene vezetni egy teljesítmény fokozó bérelemet.