Hirdetés
Itthon

Palkovics “felvetése kedvező fogadtatásra talált” – nézzék, kivel ebédelt a miniszter

Csuhaj Ildikó

Immár technológiai és ipari miniszterként fogadta el Palkovics László az Akadémia elnökének meghívását, és fehér asztal mellett hosszú távú együttműködési megállapodás megkötését kezdeményezte Freund Tamásnál az MTA és a TIM között.

Hirdetés

“Ebédmeghívás? Köszöni szépen, de nem, előbb a hasznos dolgok” – Palkovics László ezzel utasította el másfél éve, 2020 szeptemberében Freund Tamás ebédmeghívását az Akadémiára, miután az MTA elnöke éles konfliktust robbantott ki a kutatói pályázatok szakmai zsűrije által jóváhagyott, de az innovációs miniszter által néhány ponton megváltoztatott rangsor miatt. Freund Tamás ezért szeretett volna tisztázó megbeszélést – fehér asztal mellett. (Jegyezzük meg: Palkovics László akkor 320 döntés esetében mindössze 9 alkalommal bírálta felül a rangsorra tett javaslatot, ráadásul az MTA korábbi elnöke, Pálinkás József előterjesztése alapján változtattak a szabályozáson, ami a felülbírálatot illeti.)

Ilyen előzmények után találkozott ma az Akadémián Palkovics László immár technológiai és ipari miniszterként Freund Tamással, hogy egy kávé keretében folytassanak megbeszélést a TIM és az MTA együttműködési irányairól – legalábbis ez derül ki a Technológiai és Ipari Minisztérium Facebook-oldalára kitett posztból.

Eszerint, “Palkovics László technológiai és ipari miniszter a Magyar Tudományos Akadémia korábbi felkérésére a mai napon munkamegbeszélést folytatott Freund Tamással, az MTA elnökével. A tárcavezető új feladatkörében is kulcskérdésnek tartja a magyar tudás és ötletek gyakorlati hasznosítását” – írják.

A hazai hozzáadott érték jelentős növelése az eredményes technológia- és iparfejlesztés, a világméretű kihívásokhoz való alkalmazkodás alapja. Általa erősíthetők meg önellátási képességeink és a gazdaság válságállósága, így ez a magyar emberek biztonságának és javuló életminőségének egyik legfontosabb garanciája a TIM szerint.

Hosszútávú együttműködési megállapodás az MTA-val?

Palkovics László mindezek érdekében hosszú távú együttműködési megállapodás megkötését kezdeményezte az MTA és a TIM között, és “a felvetés kedvező fogadtatásra talált” – tudatták a Facebookon. A tárca szerint a közös munka mellett szól, hogy a Technológiai és Ipari Minisztériumhoz tartoznak az iparfejlesztést meghatározóan támogató alkalmazott kutatási intézmények és technológiai platformok is.

MTA: Az Akadémia kész “egyedülálló” szakértői kapacitásával segíteni…

Az Akadémia Facebook oldalán a “Palkovics László, a TIM minisztere látogatást tett az MTA elnökénél” címmel posztolt a találkozóról. Az MTA tudatta: “Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az MTA Székházában fogadta Palkovics Lászlót, a Technológiai és Ipari Minisztériumot vezető minisztert 2022. június 1-jén. A minisztert elkísérte Koncz Zsófia miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár, valamint Gulyás Tibor stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkár” – írták.

A találkozóról az Akadémia tudatta: a miniszter látogatásának célja annak egyeztetése volt, hogy az MTA mely területeken tudja tudományos tanácsadói munkájával támogatni a Technológiai és Ipari Minisztérium szakpolitikai céljainak megvalósítását.

A találkozón Palkovics László bemutatta a TIM célkitűzéseit a következő kormányzati időszak legfontosabb szakmapolitikai céljait, így a minisztérium energia- és klímapolitikai, valamint környezetvédelem fejlesztésével kapcsolatos kezdeményezéseit. Freund Tamás pedig bemutatta az MTA tudományos tanácsadói rendszerét. Elmondta, hogy az egyes célterületek kijelölése után az Akadémia kész egyedülálló szakértői kapacitásaival segíteni a minisztérium szakpolitikai javaslatainak kidolgozását – közölték az MTA Facebook-oldalán. 

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek